Staňte se jedním z nás

Hledáme parťáka

Nejlepším vzděláním, kterého se nám může dostat, je pozorovat skutečné mistry v oboru při práci. Pro každého z Vás je připraven individuální studijní plán, na jehož konci budete plně připraveni pečovat o naše stálé klienty, budete připraveni na práci v našem týmu špičkových poradců. Sami poznejte, že právě vzdělání je cestou k úspěchu!

Spekulace? Klidně, ale ne s námi

Jednou za čas se na nás obrátí klient s tím, že by od nás chtěl nějakou investiční specialitu. Nevěří ničemu, maximálně nemovitostem, bojí se inflace. Vidí totiž centrální banky, jak vehementně „tisknou“. Naše reakce pak pro něj může být zklamáním. Vyhledávání spekulací (které mohou, ale nemusí vyjít) se totiž zcela míjí s naším posláním.

 

Jaká je naše role?

Naší úlohou je pomoct klientům dostat se k jejich cílům bezpečnou cestou, splnit jejich cíle s co nejvyšší pravděpodobností. Z toho ale vyplývá, že „spekulace“ je u nás na seznamu zakázaných slov. Držíme se strategie, plánu, a tedy sice menšího, ale jistého dlouhodobého výnosu.

 

Jak překonat inflaci?

Inflaci dlouhodobě překonává velmi málo aktiv – mezi nimi rozhodně jsou nemovitosti a akcie (nikoli dluhopisy).

Nakonec, historická data hovoří jasně – viz první graf na obrázku. Odshora jsou na něm tato aktiva – akcie, dluhopisy, peněžní trh, zlato a dolar – vše očištěno o inflaci, osa y je logaritmická. Z grafu je zřejmé, že akcie dlouhodobě přinášejí ročně 6,7% nad inflaci.

Většina té hotovosti, co teď pumpují centrální banky do oběhu, navíc končí na kapitálovém trhu. Nakonec, dokládá to i druhý graf na obrázku.

Červený značí peněžní zásobu v US (vynásobenou koeficientem 1,6, aby se dal porovnat trend), modrý pak široký akciový index Wilshire 5000 (americké akcie).

Z grafu je zřejmá i další zákonitost – na krátkých horizontech je vlastně i investice do akcií spekulací. Proto u cílů do pěti let radíme klientům peníze odkládat na spořicí účet nebo jeho konzervativní alternativu. Do akciových podílových fondů tedy s klienty investujeme pouze na horizontech dostatečně dlouhých a díky tomu inflaci překonáváme.

 

Ochrana majetku.

Naší hlavní úlohou je u těch, co ještě nemají majetky vytvořené, ho bezpečnou cestou budovat. V praxi to znamená pravidelnou měsíční investici do dynamických případně vyvážených portfolií podílových fondů. Tam, kde to volné zdroje a cashflow dovolují, tak se může objevit i hypotéka na investiční nemovitost.

U těch, co už jsou rentiéři, přichází na řadu tzv. wealth management – správa a ochrana jejich majetku před inflací, s rozumným a bezpečným zhodnocením.

Skvělým vodítkem je k tomu např. World Wealth Report od společnosti Cap Gemini, která každoročně oslovuje dolarové milionáře s otázkou, jak mají rozložený svůj investiční majetek a každoročně z toho vypadávají podobná procenta, znázorněná na posledním, třetím sloupcovém grafu.

Dolaroví milionáři drží cca 30% v akciích (v naprosté většině ve formě akciových podílových fondů), 27% v hotovosti, 17% mají deponováno v investičních nemovitostech, 16% v dluhopisech a jen 10% ve všech možných alternativách typu zlato, měnové páry, deriváty apod.

Takto složené portfolio pokleslo během americké hypoteční krize (2007-2009) jen o cca 10% a dlouhodobě nese cca 5% p.a., tedy zhruba 2,5-3% p.a. reálně (nad inflaci).

 

A proč podílové fondy?

Protože přímý nákup akcie na burze znamená, že de facto nesete rizika jako majitel firmy, jejíž akcie kupujete, ale máte nulové možnosti, jak vývoj její hodnoty ovlivnit.

U podílového fondu portfolio manažer zkoumá výsledky hospodaření, konkurenci, politické souvislosti atd. a může včas pozici opustit a na jinou naskočit. S podílovým listem si kupujete profesionální správu. Díky tomu platí ten nejzásadnější rozdíl:

  • u nákupu konkrétních akcií riziko ztráty s časem roste (jako příklad můžeme uvést Kodak nebo Nokii)
  • u nákupu podílových listů riziko ztráty s časem klesá k nule – jakýkoli 20letý horizont překonal inflaci, jakýkoli 15letý skončil nominálně v plusu…

 

K čemu investičního poradce?

Můžete si říct, že koupit podílový fond si můžete sami – na internetu, v bance. O tom, jestli ke své investici parťáka potřebujete či nikoli a co by pro vás vlastně dělal, o tom se můžete dočíst v tomto článku – https://www.partners-turnov.cz/k-cemu-investicniho-poradce

31.10.2020

Další články

19.10.2021 Proč životní pojištění?

Prozkoumat rizika, tj. mít záchranný plán, kdyby se věci nevyvíjely tak, jak chceme, je nutné u čehokoli, co chceme podniknout. A nemusí to být jen to, kde rizika podvědomě vnímáme - při založení vlastní firmy nebo třeba při výstavbě domu – týká se to totiž i výletu do hor nebo jakéhokoli rozhodnutí na finančním trhu – naspořit dětem, investovat směrem k rentě, pořídit si vlastní bydlení na hypotéku apod. To vše by měl záchranný plán v ideálním případě ochránit, minimálně však musí zajistit, abychom neskončili na ulici a měli vůbec co jíst.

více

13.8.2021 Nebezpečná záměna

Až nebezpečně často zaměňujeme „chci“ za „opravdu potřebuji“. Nakonec, veškerý doplňkový sortiment v jakémkoli obchodě na nás doslova křičí – „Mě musíš mít! Mě nutně potřebuješ!“ Dokážeme ale v reálném životě určit, co opravdu potřebujeme? A platí to s penězi? Na dalších řádcích se vás zcela nepokrytě pokusíme přesvědčit o tom, že spíše neplatí a že jde o národní sport, hodný Olympiády – plave v tom totiž většina národa.

více