K čemu investičního poradce?

Rozhodli jste se začít investovat. Bez ohledu na to, jak moc investicím rozumíte, svěříte správu svých investic investičnímu poradci. Nastaví portfolio a investice se rozbíhá. Po pár měsících spolupráce jako by počáteční aktivita poradce uvadala. Zdá se vám, že s portfoliem de facto nic nedělá. Asi vás to překvapí, ale i neaktivita může být známkou toho, že váš investiční poradce dělá svou práci velmi dobře.

Odstrašující případ.   Před několika lety jsme „zachránili“ jednu velmi bonitní klientku ze spár „finančního poradce“, který jí pomalu měsíc co měsíc prováděl změny v portfoliu. Klientka se cítila opečovávaná, realita ovšem byla taková, že onen poradce jen přesýpal investici z fondů do fondů a při každém převodu se strhával nový vstupní poplatek – poradce přišel o licence, protože klientku připravil o stovky tisíc korun. Nejenže změny neměly pozitivní vliv na výkonnost portfolia, měly ale dramatický dopad na jeho nákladovost. Dlužno dodat, že jí ještě za své služby fakturoval procento ze spravovaného majetku (a zároveň měl provizi ze vstupního poplatku).

 

Sedmero kroků dobrého investičního poradce.   Nechceme vzbudit dojem, že nedělat nic je samo o sobě správná strategie. On toho vlastně investiční poradce dělá celkem dost, jen to vždy nemusí znamenat změny v investičním portfoliu.

  1. na základě analýzy investičních cílů klienta, jeho zkušeností, možností, zázemí a postoji (tolerance vs. averze) k riziku navrhuje investiční portfolio – konkrétní nástroje, např. dle teorie moderního portfolia (taktická / strategická alokace), s přihlédnutím k investičnímu cíli, jeho horizontu, pravděpodobnosti potřeby prostředků dříve apod. – toto se mění v průběhu prvních let investice velmi ojediněle
  2. s blížícím se koncem investičního horizontu postupně „dobržďuje“, tj. navrhuje postupné realokace tak, aby zabránil většímu propadu před koncem
  3. při vhodné příležitosti doporučuje rebalancování portfolia, případně jeho doplnění/dokoupení – jako teď nyní při koronakrizi – např. při každém poklesu benchmarku o 10% z posledního maxima
  4. když dojde k propadu, je ideálně první, od koho se to klient dozvídá, aby ho předně uklidnil a připomněl, že propady jsou normální a že na strategii vliv nemají (v tomto bodě zachraňuje možná 30-40% klientů před zbrklým úprkem a realizací ztráty)
  5. průběžně informuje o průběhu investice, o tom, co se děje na trhu – opět ne s cílem měnit strategii, ale ujistit, že je strategie stále platná
  6. cca jednou ročně reviduje nástroje v portfoliu – může dojít k obměně, ovšem bez vstupních poplatků
  7. neřeší spolu s klientem jen investice na finančním trhu, ale i další střípky do portfolia – např. investiční nemovitost

 

Ochrana klienta před ním samotným.   Pohyby na finančních trzích budí emoce investora. Snadno může podlehnout a udělat iracionální rozhodnutí, které ho může poškodit. Tam je investiční poradce cenným průvodcem. Co investor často – bez parťáka v osobě dobrého investičního poradce – dělá?

  1. nakupuje dle módních trendů, sleduje často jen výnos a neuvědomuje si rizika (obzvlášť ty na své straně – panika při poklesu apod.), nakupuje bitcoiny, půjčuje přes Zonky, podléhá vysokým výnosům junkových firemních dluhopisů, neúměrně nakupuje zlato či jiné komodity, nezřídka podlehne i nějakému podvodu – viz např. J.O. Investments
  2. když se ke konci horizontu nedaří, může sklouznout až k „hazardu“ – sázkám na něco, co propad vyrovná (principiálně to není špatně, pokud ovšem nesahá po instrumentech typu bitcoin apod., což se děje)
  3. při poklesech panikaří, přestává investovat nebo dokonce vybírá, při nárůstech se cítí motivován k nákupu, když už může být relativně pozdě
  4. nemá parťáka, který mu zvenčí řekne – „kliente, jasně, trhy propadly, ale na naši strategii to vliv nemá – do konce horizontu je stále dostatek času, krize přicházejí a odcházejí. Naopak – pojďme využít příležitosti k levnému nákupu“
  5. informace sbírá často chaoticky a chytá se „líbivých“ titulků
  6. mění často a platí poplatky…
  7. když kupuje nemovitost, tak se zbavuje volných peněz, místo aby využil levné páky v podobě hypotéky.

 

Aktivita vs. výnos.   Rozhodně neexistuje přímá úměra mezi aktivitou investičního poradce a výnosem portfolia (mnohem blíže má k nepřímé úměře). Co má smysl, je jednou ročně přehodnotit nástroje, zda jsou stále v dané kategorii top, má cenu bavit se, jestli se nemění plány klienta, jeho očekávání, horizont, potřeba likvidity apod. Jinak jednoduše nakoupit diverzifikované portfolio a držet.

 

Křišťálová koule.   Před nedávnem vysílal Český rozhlas PLUS rozhovor s ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu. Šokoval tvrzením, že dnes hydrometeorologové dokáží klidně 50 i 100 let dopředu předpovědět, jaké bude jaro nebo léto. Načež dodal „máme totiž tu výhodu, že tu tou dobou už nebudeme, abychom naši předpověď mohli verifikovat“. Takový postoj si dobrý investiční poradce zkrátka nemůže dovolit, měl by se s klientem těšit na konec jeho horizontu. Správný investiční poradce se tedy s klientem nepouští do žádné spekulace. Nanejvýš klientovi toleruje, že si třeba s desetinou svého majetku „hraje“. Na místě tak není ani otázka na investičního poradce, jestli to či ono „půjde nahoru nebo dolů“. Investiční poradce může mít názor, kam se hnou úrokové sazby, kurz koruny nebo akciové trhy, ale nic z toho by nemělo mít zásadní vliv na jeho investiční doporučení. Nakonec, skvěle to vystihuje vtip, co vlastně vtipem ani není:

„Investiční analytik, který se odváží předpovídat, teprve zítra bude vědět, proč jeho včerejší předpověď dnes nevyšla“.

 

Máte své cíle a sny, na které je potřeba se finančně připravit? Dává vám smysl dlouhodobě se starat o finance? Poraďte se s profíky! Navštivte naše stránky www.partners-turnov.cz a pozvěte se na kávu nebo rovnou přijďte!

23.9.2020

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více