Očkování bez nežádoucích účinků

Na finanční negramotnost nefungují ani respirátory (natož roušky), ani social distancing, ani Remdesivir. Po dlouhých letech čekání na kolektivní imunitu jsme se proto rozhodli vyvinout vlastní očkovací látku. Látka je na světě a podobně jako třeba Pfizer je potřeba dostat ji do těla ve dvou dávkách, kdy první dávka připraví tělo na přijetí té druhé. Nechte se tedy už dnes naočkovat desaterem zbytečných chyb a omylů ve financích, kterých je třeba se vyvarovat. Zhruba za pět týdnů se můžete těšit na druhou dávku – to už bude desatero moudrých kroků ve financích.

Dnes vám do těla vpravíme Lojzu Negramotu, jehož finanční život sestává z následujících deseti přesvědčení:

  1. Půjčit si je v pohodě. Hypotéka na vlastní bydlení nebo investiční nemovitost je takřka jediný chytrý dluh – bydlet někde musíme a jestli platit nájem nebo splácet hypotéku, je z pohledu měsíčního cashflow de facto jedno a totéž. Jinak jakákoli půjčka, kterou si Lojza vezme, vysává prostředky z jeho budoucnosti – pokud si tedy doteď nenašetřil, má se spoléhat, že bude mít na splácení? Raději zapomeňte na všechny krátkodobé úvěry – spotřebitelské úvěry, kreditní karty nebo kontokorenty.
  2. Všechno mám. Často se setkáváme s jakousi „hrou na odškrtávání“. Klienti nám říkají – „Penzijko – mám, stavebko – mám, pojištění – mám apod.“ Jedna věc je „mít“ a druhá (a ještě důležitější“ je „mít správně nastaveno“.
  3. Pojistím si jen to, co se mi pravděpodobněji může stát. Lojza si pojišťuje drobnosti, které ho ale finančně neohrozí a to, co by mělo fatální následky, vytrvale přehlíží – není důležité, s jakou pravděpodobností se to může stát, ale jaký dopad by to mělo na jeho další život, na život jeho rodiny.
  4. Investování je jen pro bohaté. Už dávno ne, do širokého diverzifikovaného portfolia se dnes dá investovat od 500,- Kč měsíčně nebo deseti tisíc jednorázově.
  5. Když už hypotéku, tak na co nejkratší dobu. Na první pohled jasná věc – nikdo nechceme dlužit až do důchodu. Delší splatnost ale znamená nižší závazek vůči bance (v měsíční splátce), tedy větší volnost na vytváření rezerv, které se mohou zhodnocovat lépe, než kolik platíme bance na úrocích. A díky tomu pak máme finanční polštář pro případ, kdyby se cokoli stalo.
  6. Když už hypotéku, tak co nejnižší. Je to velmi podobné, nechceme si ani příliš půjčovat – pokud to ale znamená vydat se z rezerv, je to velmi nebezpečný krok. Je lepší půjčit si více, možná i více zaplatit bance, ale mít pro strýčka příhodu již zmíněný finanční polštář.
  7. Moje nemovitost je moje největší investice. Pokud Lojza ve své nemovitosti žije a plánuje v ní i strávit své stáří, nemůže ji považovat za investici – žádný příjem mu nepřinese, jen výdaje. Přesto je to správné rozhodnutí – mít svou vlastní nemovitost. Odejít do důchodu a ten odevzdávat na nájem, to opravdu nechcete.
  8. Je to garantované? Ani v životě nemáme nic garantované. Když už někdo něco garantuje, není to zadarmo – u investice je to typicky na úkor výnosu. Vidíme to u starých penzijních připojištění, kde „díky“ garanci nemáte šanci překonat ani inflaci.
  9. Šest procent ročně je o ničem. Když už Lojza někam dá peníze, chce je pořádně zhodnotit. I proto rád podléhá módním vlnám. Naposledy té s kryptoměnami. Pohání ho totiž velmi zajímavá forma strachu, která se jmenuje chamtivost – když viděl, jak vyrostla hodnota Bitcoinu, okamžitě nakoupil, aby „o něco nepřišel“, po týdnech růstu přikoupil a nakonec si na další nákup půjčil v rodině. Pak následoval stejný scénář jako s akciemi před lety – hodnota poklesla o 30% a u Lojzy se projevil další strach – strach ze ztráty. Bitcoiny raději prodal. Zapomeňte na spekulace jakéhokoli typu, případně spekulujte s takovým objemem, o který můžete přijít. A je jedno, jestli jde o kryptoměny, měnové páry, nákup zlata ve velkém nebo přímý nákup akcií na burze.
  10. Netuším, co bude za 15 let, dohlédnu tak maximálně do 5 let a běda, jak budu mít po roce menší výnos než na spořáku! Lojza zainvestoval v roce 2007, pak přišla americká hypoteční krize. Když se hodnota jeho investice snížila o 30%, raději vše prodal. Pokles ale není ztráta, dokud ji nezrealizujeme! Kdyby pár let vydržel, na epizodu s krizí by vzpomínal s úsměvem. Až dlouhodobý horizont přináší větší jistotu stabilního výnosu.

Dává vám smysl dlouhodobě se starat o finance? Chcete pomoci vpravit očkovací látku do těla bezbolestně? Poraďte se s profíky! Navštivte naše stránky www.partners-turnov.cz a pozvěte se na kávu nebo třeba online setkání!

Psáno pro měsíčník Turnovsko

O druhé dávce se dočtete zde.

6.6.2021

Chci konzultaci zdarma

Další články

8.10.2024 Workshop #Prsakoule

Workshop #prsakoule pořádáme ve spolupráci s neziskovou organizací Loono.cz v rámci kampaně “Sahám si na ně každý měsíc - #prsakoule”. Která upozorňuje na důležitost samovyšetřování v prevenci rakoviny prsou a varlat. Jejím cílem je naučit, jak si správně a pravidelně vyšetřovat #prsakoule a odhalit tak rakovinu včas.

více

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více