Změny v penzijním spoření

V penzijním spoření se od roku 2024 chystá hned několik změn. Týkají se výše příspěvků, možností daňových úlev, nových alternativ, jak se na penzi připravit nebo třeba délky trvání nových smluv. U některých stávajících smluv dokonce hrozí, že přijdou o nárok na státní příspěvky.

Výše příspěvků.
Smlouvy s příspěvkem účastníka pod 500,- Kč měsíčně budou bez nároku na státní příspěvek. Maximální státní příspěvek vzroste z 230,- Kč na 340,- Kč, pokud budete přispívat alespoň 1.700,- Kč měsíčně. A teprve od této částky začínají daňové úlevy – nově bude možné snížit daňový základ až o 48.000,- Kč – pokud budete měsíčně přispívat 5.700,- Kč. V rozmezí 500 – 1.700,- Kč bude nově státní příspěvek vždy činit přesně 20 % z úložky střadatele.

Podmínky pro přiznání státního příspěvku.
Nemění se věk, do které musí smlouva trvat – tedy do 60 let věku. Nebude ale stačit pět let trvání, nově musí smlouva trvat minimálně deset let – pokud si tedy založíte doplňkové penzijní spoření např. v 57 letech, budete moci spoření ukončit (a nepřijít o státní příspěvky) až v 67 letech.

Příspěvky jen pro „pracující“.
Novinkou bude i fakt, že státní příspěvky nebudou připisovány na smlouvy účastníků pobírajících starobní důchod – tato novinka začne platit až od července 2024.

Alternativy.
Nově bude možné směřovat své příspěvky i do „alternativního účastnického fondu“, ve kterém penzijní společnosti nabídnou i investice do fondů soukromého kapitálu a do nemovitostí, start-upů nebo infrastruktury.

Máte jasno, co se Vás týká a co ne? Potřebujete pomoct se zprocesováním změn na Vašem penzijním spoření? Nebo tápete? Ať tak či onak, jsme tu pro Vás, ozvěte se, pomůžeme.

14.8.2023

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

15.6.2023 Kam bezpečně zainvestovat?

Skáčou i na vás reklamy na nejrůznější způsoby, jak zhodnotit své peníze? Akcie, dluhopisy, kryptoměny, zlato, nejrůznější investiční platformy, zaručené návody na to, jak rychle zbohatnout? Čemu můžete věřit? Co je opravdu bezpečné a co má opravdu šanci na zajímavý výnos? Začněme s tím, na co si dát opravdu velký pozor. A zvládneme i pár velmi konkrétních doporučení, co dnes s penězi udělat.

více