Změny v penzijním spoření

V penzijním spoření se od roku 2024 chystá hned několik změn. Týkají se výše příspěvků, možností daňových úlev, nových alternativ, jak se na penzi připravit nebo třeba délky trvání nových smluv. U některých stávajících smluv dokonce hrozí, že přijdou o nárok na státní příspěvky.

Výše příspěvků.
Smlouvy s příspěvkem účastníka pod 500,- Kč měsíčně budou bez nároku na státní příspěvek. Maximální státní příspěvek vzroste z 230,- Kč na 340,- Kč, pokud budete přispívat alespoň 1.700,- Kč měsíčně. A teprve od této částky začínají daňové úlevy – nově bude možné snížit daňový základ až o 48.000,- Kč – pokud budete měsíčně přispívat 5.700,- Kč. V rozmezí 500 – 1.700,- Kč bude nově státní příspěvek vždy činit přesně 20 % z úložky střadatele.

Podmínky pro přiznání státního příspěvku.
Nemění se věk, do které musí smlouva trvat – tedy do 60 let věku. Nebude ale stačit pět let trvání, nově musí smlouva trvat minimálně deset let – pokud si tedy založíte doplňkové penzijní spoření např. v 57 letech, budete moci spoření ukončit (a nepřijít o státní příspěvky) až v 67 letech.

Příspěvky jen pro „pracující“.
Novinkou bude i fakt, že státní příspěvky nebudou připisovány na smlouvy účastníků pobírajících starobní důchod – tato novinka začne platit až od července 2024.

Alternativy.
Nově bude možné směřovat své příspěvky i do „alternativního účastnického fondu“, ve kterém penzijní společnosti nabídnou i investice do fondů soukromého kapitálu a do nemovitostí, start-upů nebo infrastruktury.

Máte jasno, co se Vás týká a co ne? Potřebujete pomoct se zprocesováním změn na Vašem penzijním spoření? Nebo tápete? Ať tak či onak, jsme tu pro Vás, ozvěte se, pomůžeme.

14.8.2023

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

28.6.2024 Nepřicházejte o peníze od státu!

O změnách v penzijním spoření jsme informovali už na podzim minulého roku. Většina změn začne platit nyní, od 1. července. Pojďme se tedy podívat podrobněji, co se mění – tak, abyste ideálně využili subvencí od státu na maximum a hlavně o nic nepřišli – smlouvy s příspěvky pod 500,- Kč a účastníci v důchodovém věku totiž zcela o státní příspěvky přijdou!

více