Staňte se jedním z nás

Hledáme parťáka

Nejlepším vzděláním, kterého se nám může dostat, je pozorovat skutečné mistry v oboru při práci. Pro každého z Vás je připraven individuální studijní plán, na jehož konci budete plně připraveni pečovat o naše stálé klienty, budete připraveni na práci v našem týmu špičkových poradců. Sami poznejte, že právě vzdělání je cestou k úspěchu!

V pojištění slabiny nejsou problém Sabiny

Více než polovina majitelů nemovitostí nemá svůj majetek pojištěný. Auta dokonce skoro tři čtvrtiny jejich majitelů. Co už statistiky neuvádí – kolik pojištěných domů nebo aut je pojištěno špatně. Naše zkušenost je tristní a lze ji shrnout do jedné věty – pokud jste havarijní pojištění auta neaktualizovali déle než dva roky a pojištění nemovitosti déle než pět let, na 99% nemáte svou pojistku nastavenou správně.

Hodnota v čase.   Zatímco hodnota auta v čase klesá, hodnota nemovitosti zpravidla roste. Havarijní pojištění vám tak třeba co dva roky může i zlevnit. Pojištění domu naopak podraží – jak se ovšem dočtete ke konci tohoto článku, vyplatí se těch pár stokorun ročně navíc oželet.

Přístavby, dostavby, rekonstrukce.   Hodnota nemovitosti nemusí narůst jen díky trhu. Nezřídka se stane, že se za dobu trvání pojištění leccos zrekonstruuje nebo dostaví, a pojistku nikdo nezaktualizuje. Při pojistné události je už pozdě.

Odpovědnost.   Rok 2014 přinesl i Nový občanský zákoník a zcela nový pohled na rozsah škod, které můžeme v občanskoprávní rovině způsobit. Díky tomu dnes v povinných ručeních už celkem běžně narazíte na limit 70 mil. Kč i větší. A je to správně – při jedné konkrétní autonehodě, kdy mladý účastník nehody skončil na vozíku a snížila se tak jeho společenská uplatnitelnost, byla škoda vyčíslena na neuvěřitelných 55 mil. Kč. V pojištění auta na to myslíme, podívejte se ale schválně na připojištění odpovědnosti u vašeho pojištění domácnosti nebo nemovitosti – buď takové připojištění nemáte vůbec nebo velmi pravděpodobně s částkami do 2 mil. Kč. Taková pojistka přímo volá „aktualizuj mě!“ Protože stejně velká škoda např. na zdraví může nastat i při střetu na lyžích nebo jízdě na kole – a na to povinné ručení nemáte.

Dům vs. byt.   U domu stanovujeme pojistnou částku jako tzv. reprodukční hodnotu – tedy sumu, za kterou bychom na daném místě a daném čase tutéž nemovitost postavili jako novou. U bytu je to jiné – lehne-li popelem bytový dům, těžko si jen tak postavíte nový byt ve 4. patře. Byt se tak pojišťuje na tržní cenu – tedy na cenu obvyklou, za kterou je možné v daném čase a na daném místě pořídit obdobný byt (nový). Je-li bytový dům jako celek dobře (!) pojištěný, pak není třeba ani byt jako takový pojišťovat, maximálně jen některé stavební součásti.

Domácnost jako celek.   Častou chybou u pojištění domácnosti je snaha pojistit jen ty „cennější“ věci, tj. zcela opominout oblečení nebo třeba knihy apod. Přitom pojištění domácnosti znamená pojištění souboru všech movitých věcí v domácnosti, bez výjimky. Pozor je třeba dát na nejrůznější sublimity – můžete pak totiž při krádeži kola v hodnotě 100.000,- Kč z kočárkárny zaplakat, když zjistíte, že v tomto prostoru nemáte kolo pojištěné vůbec nebo třeba jen do limitu 5.000,- Kč.

Podpojištění.   Nic nenaštve tolik jako zkušenost, kdy vám pojišťovna odmítne plnit nebo kdy pošle významně méně, než je reálná škoda. Leckdy umíme zabojovat a v případě, kdy není pojišťovna zcela v právu, pro naše klienty vymoci více peněz. Někdy jsme ale bezradní, typicky v případech, kdy klient podcení hodnotu svého majetku a je tedy „podpojištěn“. Představte si, že dům, který lze v současných cenách postavit za 4 mil. Kč, pojistíte na 2 mil. Kč. Platíte „díky“ tomu poloviční pojistné, ušetříte 1-2 tis. Kč ročně a tím všechny výhody takového rozhodnutí končí. Nastane-li částečná škoda – např. škoda na střeše za 100.000,- Kč, pojišťovna vyplní jen 50.000,- Kč. A to nejhorší (nesnažte se to pochopit, berte to jako fakt) nastane v případě totální škody – pokud by byl dům zcela zničen, nedostanete 2 mil. Kč, jak byste se mohli celkem pochopitelně domnívat, ale pouze milion.

Chcete „jen mít pojistku“ nebo chcete mít svůj majetek opravdu dobře a správně pojištěný?Poraďte se s profíky! Na naší pobočce se o Vás postará jedna z pouhých jedenácti specialistek v ČR! Navštivte naše stránky www.partners-turnov.cz a pozvěte se na kávu!

13.2.2020

Další články

30.6.2021 Očkování – druhá dávka

Po dlouhých letech čekání na kolektivní imunitu, co se finanční gramotnosti týká, jsme se rozhodli vyvinout vlastní očkovací látku. Před zhruba měsícem jsme vám naservírovali první vakcinaci – desatero zbytečných chyb a omylů ve financích, kterých je třeba se vyvarovat. Snad se vám nežádoucí účinky vyhnuly a jistě se už těšíte na druhé kolo, tentokráte na desatero moudrých kroků ve financích.

více

6.6.2021 Očkování bez nežádoucích účinků

Na finanční negramotnost nefungují ani respirátory (natož roušky), ani social distancing, ani Remdesivir. Po dlouhých letech čekání na kolektivní imunitu jsme se proto rozhodli vyvinout vlastní očkovací látku. Látka je na světě a podobně jako třeba Pfizer je potřeba dostat ji do těla ve dvou dávkách, kdy první dávka připraví tělo na přijetí té druhé. Nechte se tedy už dnes naočkovat desaterem zbytečných chyb a omylů ve financích, kterých je třeba se vyvarovat. Zhruba za pět týdnů se můžete těšit na druhou dávku – to už bude desatero moudrých kroků ve financích.

více