Staňte se jedním z nás

Hledáme parťáka

Nejlepším vzděláním, kterého se nám může dostat, je pozorovat skutečné mistry v oboru při práci. Pro každého z Vás je připraven individuální studijní plán, na jehož konci budete plně připraveni pečovat o naše stálé klienty, budete připraveni na práci v našem týmu špičkových poradců. Sami poznejte, že právě vzdělání je cestou k úspěchu!

Plavba ke svobodě

Jednou za čas je dobré se na oceán financí podívat z vrchu a připomenout si, co jsou ty nejzákladnější principy finanční gramotnosti. Nebo-li – co byste měli ovládat a zvládat, ať už je stav vašeho konta jakýkoli a ať už jsou vaše sny a cíle jakkoli vysoké. Některé vám dají jistotu – že i v těžkých časech nezůstanete bez peněz, některé vás povedou k disciplíně – abyste se udrželi na cestě ke svým snům. Většina z nich vám ovšem zajistí svobodu – abyste měli možnost volby a rozhodovali se podle vašich priorit a ne právě podle stavu vašeho konta. A jakéže principy vás k takové svobodě dovedou?

Pryč se špatnými úvěry.   Jakéhokoli jiného úvěru, než je hypoteční úvěr na bydlení, je dobré se co nejdříve zbavit, ideálně si ho samozřejmě ani nebrat. Zapomeňte na to, že peníze na kreditní kartě nebo na kontokorentu jsou vaše, že je to vaše rezerva. Leda že byste místo rentiéra chtěli být kontokorentiéry.

Dostatečná železná rezerva.   Stát se může leccos a na leccos se dá dopředu připravit. Výpadek příjmu ať už z důvodu úrazu, krátkodobé nemoci nebo ztráty zaměstnání, nejlépe překlene vytvořená rezerva – je to vlastně to nejlevnější možné pojištění. Šesti až dvanácti násobek měsíčních výdajů, umístěný na spořicím účtu, zajistí váš klidnější spánek a udrží vás v klidu, i když přijde nějaký ten neplánovaný výdaj.

Zajištěná vážná rizika.   Jsou události, na které si jen tak nenaspoříte – čtyřicetiletý člověk s měsíčními příjmy 20 tis. Kč čistého v případě invalidity třetího stupně přichází až o dva miliony korun svého nejcennějšího aktiva, totiž svého pracovního příjmu. Máte-li závazky nebo kohokoli, kdo je na vás finančně závislý, zajistěte i riziko úmrtí. Pojištění asi nemáme nikdo rád, faktem ale zůstává, že 5% vašeho příjmu na dobrou pojistku stačí. Zbude vám 95% příjmu a jistota, že v případě průšvihu pokryjete své nebo rodinné výdaje.

Jděte do vlastního.   Pro dlouhodobé bydlení je lepší hypotéka než nájem. Nájem roste s růstem reálných mezd, splátka hypotéky může vlivem vyšší úrokové sazby poskočit, ale neporoste do nebes. Navíc – po dvaceti, třiceti letech hypotéku splatíte a nebudete muset nájem platit.

Spořte.   Zdánlivě banální doporučení. Úsporu můžete ale najít na každém kroku a každá koruna, jejíž spotřebu dnes odložíte, přinese na osmnácti letech další navíc, i při započtení inflace. Cíle, ke kterým budete spořit, jsou vaše a každý máme jiný. Co tím ale rozhodně získáte, je svoboda – možnost rozhodnout se za deset, patnáct, dvacet let, zda peníze použijete na to či ono. Zda je využijete vy nebo vaše děti nebo třeba zajistíte svým rodičům důstojnější stáří.

Myslete na svá zadní kolečka.   Udržet krátkodobou rezervu, vytvářet si střednědobou a ještě najít prostředky na budování majetku směrem k vlastní rentě, to je náročný úkol. Při tvorbě dlouhodobé rezervy vás podpoří stát státním příspěvkem nebo daňovou úlevou, svým příspěvkem možná i zaměstnavatel. Můžete-li, dávejte si 10% svého příjmu stranou. Důvod? Opět – svoboda – až dojdete do důchodového věku, nebudete muset tak moc utahovat opasek a nezůstanete na krku svým dětem. Dnes už myslím netřeba nikoho přesvědčovat o tom, že se o nás stát za dvacet, třicet let nepostará. A žít s osmi tisíci měsíčně asi není příliš atraktivní představa.

Plánujte.   V prvé řadě je důležité zamyslet se vůbec nad tím, co byste si přáli. A je jedno, jestli to má být dovolená příští rok nebo způsob, jak trávit stáří. Pokud totiž víte, co chcete, je mnohem snazší rozhodnout, jak s vašimi penězi naložit. Stačí pak naplánovat ke svým cílům cestu a cesty se držet. Jednou za čas přijde bouře nebo vlnobití. Ten, kdo se drží těchto základních pravidel hry, však dopluje do cílového přístavu s mnohem větší pravděpodobností.

Chcete na své cestě ke svým cílům zkušeného průvodce? Bavilo by přímo vás nebo někoho z vašich známých být takovým průvodcem? Zastavte se u nás na kávu, Partners market Turnov na nám. Českého ráje je tu se svým bezplatným poradenstvím pro Vás.

6.12.2018

Další články

4.4.2021 Stroj na peníze

Ne, nebude řeč o schodcích státních rozpočtů ani o zběsilém tisknutí peněz centrálními bankami. Dokonce ani o potřebě snížit zadluženost států vysokou inflací. Řeč bude o nás, o „běžných smrtelnících“, o našem běžném životě. Do kterého ovšem vstoupí jedna zdánlivá nevšednost. Tak se pohodlně usaďte a oddejte se příběhu, do kterého vás autor vtáhne jako hlavní postavu. Ano, tento příběh je o vás…

více

3.3.2021 Chci tu nejlepší sazbu!

Který spořicí účet má tu nejvyšší úrokovou sazbu? U jaké banky dostanu naopak nejnižší sazbu na hypotéce? To jsou otázky, které slýcháme prakticky denně. Kdy má smysl řešit desetinu procentního bodu na úrokové sazbě, co je opravdu důležité ať už u spořicího účtu nebo u hypotéky? Tak přesně na to se na následujících řádcích zaměříme.

více