Nepřicházejte o peníze od státu!

O změnách v penzijním spoření jsme informovali už na podzim minulého roku. Většina změn začne platit nyní, od 1. července. Pojďme se tedy podívat podrobněji, co se mění – tak, abyste ideálně využili subvencí od státu na maximum a hlavně o nic nepřišli – smlouvy s příspěvky pod 500,- Kč a účastníci v důchodovém věku totiž zcela o státní příspěvky přijdou!

Změny ve výši státních příspěvků.

Ať už máte starý transformovaný fond nebo nové doplňkové penzijní spoření, zpozorněte především, pokud si přispíváte méně než 500,- Kč. Nově bude státní příspěvek přiznávám až od 500,- Kč měsíčního příspěvku účastníka (a od státu budete dostávat stovku měsíčně). Chcete-li získat maximální státní příspěvek, pak je třeba přispívat minimálně 1.700,- Kč, stát přihodí 340,- Kč. Jakékoli navýšení (do výše 1.700,- Kč) je třeba penzijní společnosti hlásit a rádi vám s tím pomůžeme!

Daňové úlevy.

Tato změna nastala už od 1.1.2024 – nově je možné snížit si daňový základ až o 48.000,- Kč ročně. A do tohoto limitu spadají hned čtyři produkty – kromě penzijních spoření (u příspěvků nad 1.700,- Kč) také rezervotvorná životní pojištění, dlouhodobý investiční produkt (DIP) a zcela nové pojištění dlouhodobé péče – o něm ale až někdy příště, nabídka se teprve tvoří. Spořit přes životní pojištění je dnes jedna z nejméně výhodných forem spoření a díky společnému limitu 48.000,- už není důvod daňové úlevy směřovat sem. Pokud máte dostatek volných prostředků na využití daňových úlev a váháte, jestli si odečítat penzijní spoření nebo dlouhodobý investiční produkt, máme pro vás celkem jasné doporučení – na penzijním spoření využijte státní příspěvek, tedy nastavte si ho na 1.700,- Kč. Dalších až 4.000,- Kč pak směřujte do DIPu – jen dejte velký pozor, jaký konkrétní investiční nástroj využijete, jaké náklady se k němu vážou apod. – tomu jsme se věnovali v minulém čísle.

Jen pro „pracující“.

Obrovskou změnou je od července stopka státních příspěvků u těch účastníku, kteří již dovršili důchodového věku. Stát chce motivovat občany v produktivním věku, aby si odkládali na důchod, tak celkem logicky ruší státní příspěvky pro ty, kteří už ve starobním důchodu jsou. Některé penzijní společnosti nabízejí bonusy jako náhradu za státní příspěvek – při bližším prozkoumání podmínek pak ale zjistíte, že se vám budou prostředky zhodnocovat hůře než na spořicím účtu a rozhodně má smysl tyto prostředky přesměrovat jinam. A mohou to být např. dluhopisové fondy investičního stupně s delší durací, díky které se při klesajících úrokových sazbách dostaví zajímavý nadvýnos.

Chcete se dozvědět, jaké nastavení je nejlepší právě pro Vás? Klikněte níže a pozvěte se k nám na kávu nebo třeba ledový čaj!

28.6.2024

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více