Staňte se jedním z nás

Hledáme parťáka

Nejlepším vzděláním, kterého se nám může dostat, je pozorovat skutečné mistry v oboru při práci. Pro každého z Vás je připraven individuální studijní plán, na jehož konci budete plně připraveni pečovat o naše stálé klienty, budete připraveni na práci v našem týmu špičkových poradců. Sami poznejte, že právě vzdělání je cestou k úspěchu!

Návrat zatracovaného stavebka

Před dávnými časy bývalo stavební spoření naprosto jednoznačnou volbou pro kohokoli, kdo chtěl spořit na horizontu delším pěti let. Stát prostřednictvím „státní podpory“ zcela deformoval trh, Čechy ale zase naučil spořit. Pak přišlo několik „nápravných“ opatření, kterým logicky neměl kdo zatleskat – stavební spořitelny ztratily svou konkurenční výhodu, spořitelé přišli o výhodné úroky, ještě jim je dát zdanil, musí déle spořit a od státu dostanou méně. A daňový poplatník to neocení, protože to na první pohled není vidět. Zdálo by se, že produktu stavební spoření zvoní hrana. Omyl, nejenže nezvoní, stavební spoření se dokonce vzhledem k situaci, v jaké dnes pevně úročené nástroje jsou, stává opět zajímavou volbou.

Přiškrcené stavební spoření.   Cože se stavebnímu spoření všechno stalo? Popravdě na něm nezůstala nit suchá… A všechny změny vedly k horšímu pro jeho účastníky. Státní podpora – z původních 4.500,- Kč (25% z max. 18.000,- Kč) přes 3.000,- Kč klesla až na 2.000,- Kč (10% z max. 20.000,- Kč). Vázací doba – z pěti let narostla na šest let. Zdanění – stejně jako úroky v bance, i úroky na stavebním spoření už podléhají dani z příjmů (srážková daň 15%). Úročení – z typických 2% p.a. (historicky klidně i 4% p.a.) dnes na typické 1% p.a. Poplatky – leckterá stavební spořitelna navýšila roční poplatek za vedení. A to nejhorší, čeho se stavební spořitelny dopouštěly a stále dopouštějí, je vypovídání smluv s vyšším úročením na straně jedné a na druhé straně držení klientů s překlenovacím úvěry jako rukojmí, tedy neumožnění předčasného splacení překlenovacího úvěru.

Furt dobrý.   Co se stalo, stalo se… Přes všechny rány osudu je stále stavební spoření produkt, který je svým způsobem výhodný a rozhodně bezpečný – vklady jsou totiž pojištěny stejně jako bankovní vklady, tedy do 100.000,- EUR do 100% zůstatku. Musel by zkrachovat stát, aby střadatelé o své prostředky přišli. A toho se v několika příštích desetiletích obávat nemusíme.

Kolik opravdu stavebko vynese?   Zapomeňte na reklamní sdělení stavební spořitelny. A nepodlehněte klamu 10% státní podpory. Státní podpora je opravdu deset procent, ale pouze z prostředků připsaných v daném kalendářním roce, maximálně pak z dvaceti tisíc korun, tedy maximálně 2.000,- Kč. Při úročení 1% p.a., zdaněném patnáctiprocentní srážkovou daní, při ročním poplatku 324,- Kč a při vstupním poplatku 1.400,- Kč (1% z cílové částky 140.000,- Kč, která pro efektivní šestileté spoření postačuje) se při spoření 1.667,- Kč měsíčně dostanete po šesti letech na částku 131.747,- Kč (celkem zaplaceno 120.024,- Kč). To odpovídá čistému ročnímu výnosu 3,06% p.a. Ve škatulce pevně úročených vkladů je to z dnešního úhlu pohledu doslova zjevení.

Stavebko jako investice?   Proč ne – součástí diverzifikovaného portfolia by měla být jeho konzervativní část. Současná situace nepřeje dluhopisům. Koupit si státní dluhopisy vyspělých států, ať už jednotlivě nebo v rámci podílového fondu, znamená takřka jistou ztrátu. U již pořízených dluhopisů reálně hrozí propad v souvislosti s navyšováním sazeb centrálními bankami – FED už sazby navýšil, u ECB je to otázka času, ČNB jí pak může následovat. Jakmile totiž rostou sazby, cena dluhopisů klesá. U nově pořizovaných dluhopisů je to z bláta do louže a ještě pod okap – státy vydávají dokonce dluhopisy se záporným výnosem. Řeknete si – „proboha, kdo je může koupit?“ Spekulanti nebo finanční instituce, kterým to státy de facto nařizují – penzijní fondy, pojišťovny a mimo jiné i stavební spořitelny. Ty „naštěstí“ mohou ještě prostředky střadatelů půjčovat a na nějaký jistý výnos si tak přeci jen sáhnou.

Pokud dnes pořizovat státní dluhopisy, pak spíše států mimo euroatlantický prostor, tedy s rizikem. Vlastně se z dluhopisů jakožto „výnosu bez rizika“ stává mnohem více „riziko bez výnosu“. Má-li tedy být nějaká část investičního portfolia v konzervativních nástrojích, pak zbývají korporátní nebo tzv. high-yield dluhopisy, které stále nabízejí zajímavý výnos, jde ale o dluhopisy s nízkým ratingem, tedy opět riziko. A právě tady vstupuje na scénu stavební spoření jako možný vítěz – tedy pokud investiční horizont překračuje hranici šesti let.

 Nejste si jistí, jestli zrovna právě stavební spoření je tím pravým řešením pro vás? Nemusí být… Zastavte se u nás na kávu, Partners market Turnov na nám. Českého ráje je tu se svým bezplatným poradenstvím pro Vás.

22.11.2018

Další články

30.6.2021 Očkování – druhá dávka

Po dlouhých letech čekání na kolektivní imunitu, co se finanční gramotnosti týká, jsme se rozhodli vyvinout vlastní očkovací látku. Před zhruba měsícem jsme vám naservírovali první vakcinaci – desatero zbytečných chyb a omylů ve financích, kterých je třeba se vyvarovat. Snad se vám nežádoucí účinky vyhnuly a jistě se už těšíte na druhé kolo, tentokráte na desatero moudrých kroků ve financích.

více

6.6.2021 Očkování bez nežádoucích účinků

Na finanční negramotnost nefungují ani respirátory (natož roušky), ani social distancing, ani Remdesivir. Po dlouhých letech čekání na kolektivní imunitu jsme se proto rozhodli vyvinout vlastní očkovací látku. Látka je na světě a podobně jako třeba Pfizer je potřeba dostat ji do těla ve dvou dávkách, kdy první dávka připraví tělo na přijetí té druhé. Nechte se tedy už dnes naočkovat desaterem zbytečných chyb a omylů ve financích, kterých je třeba se vyvarovat. Zhruba za pět týdnů se můžete těšit na druhou dávku – to už bude desatero moudrých kroků ve financích.

více