Na prahu krize?

Rodinný rozpočet je čím dál napnutější. Ceny energií rostou. Navyšuje se splátka hypotéky. Nákup stojí víc a víc… Inflace, válka, hrozba recese – to všechno má přímý dopad na naše životy, na naši rodinnou kasu. Na následujících řádcích se proto zaměřujeme na konkrétní rady a doporučení, co s tím, jak se k tomu postavit, co můžete dělat, co naopak nemá smysl.

Co s hypotékou?
Desítky klientů na nás nedají dopustit – v době, kdy bylo možné zajistit dopředu sazby kolem 2 % p.a., jsme jim tuto možnost aktivně nabídli a u většiny i zrealizovali. Šetříme jim tak vyšší tisíce korun měsíčně. Pokud nemáte sazbu s bankou na další fixační období domluvenou, řešte to nejdříve půl roku předem. Pro snížení splátky můžete prodloužit splatnost, v krizové situaci i přerušit splácení.

Jaké platby snížit?
Pokud to je možné, ideálně začněte spotřebou – je možné si v něčem utáhnout opasek? Teprve pak omezujte svá spoření – ať už máte trvalý příkaz na spořicí účet nebo stavební spoření, to je ta první volba, kde se dají částky krátkodobě bezbolestně snížit nebo zcela pozastavit. S dlouhodobější investicí nebo třeba penzijním spořením je to složitější – tady si už saháte na vzdálenější budoucnost, ale i to může být relevantní krizové (krátkodobé) řešení.

Kam sáhnout?
Mysleli jste v „lepších dobách“ na strýčka Příhodu? Pak máte připravené prostředky, které jsou pro tento účel předurčené – železnou rezervu na spořicím účtu. Nyní je čas ze svého moudrého rozhodnutí těžit a těžší dobu překlenout. Máte-li již po vázací době stavební spoření či doběhnutý termínovaný vklad, i na tyto prostředky je možné bez ztráty sáhnout. Akciové trhy jsou stále pod svou férovou hodnotou, budete-li z nich odkupovat, pozor, abyste „zbytečně“ nerealizovali ztrátu – jsou-li takové investice součástí dlouhodobějšího plánu, nemělo by být potřeba na ně nyní sahat. A až tou opravdu poslední možností je výpověď penzijního spoření  – přijdete totiž o státní příspěvky a dodaníte to, o co jste si případně snižovali daňový základ, dokonce i příspěvek zaměstnavatele.

Co naopak navýšit?
Roste cena stavebních prací, materiálů, nemovitostí. Pozor, abyste neměli podpojištěný váš majetek – řádově stokoruny ročně mohou této nepříjemnosti předejít! Pro lepší ilustraci příklad – pokud máte svou nemovitost v hodnotě 4 mil. Kč pojištěnou na 3 mil. Kč, dostane v případě totální škody od pojišťovny pouze 2.250.000,- Kč – pojišťovna plnění krátí v poměru, v jakém jste podpojištěni.

Co s životním pojištěním?
S inflací neroste jen cena zboží, ale právě i naše výdaje. Je tedy na místě přepočítat, zda vaše životní pojištění nadále pokrývá výpadky příjmu při vážných zdravotních komplikacích. Rozhodně ho nerušte a nemáte-li ho, je na místě ho pořídit. Klíště v lese nemá MatFyz a netuší, jak malá pravděpodobnost je, že infikuje právě vás. Naší nejčernější noční můrou je, že potkáme našeho klienta na vozíku a řekne nám „to vy jste mě ale tenkrát měli přesvědčit, že potřebuju chránit svůj příjem – k čemu mi je čtyřista tisíc v investicích, když mi teď chybí deset tisíc měsíčně a já vím, že z toho přežiju tak maximálně tři roky“. Že nebude mít na splácení své hypotéky, že mu deset tisíc invalidního důchodu nebude stačit ani na běžné potřeby, že nedopřeje svým dětem to, co chtěl, že bude nucen rychle a pod cenou prodávat svůj majetek nebo že se dokonce bude muset spoléhat na všemožné crowdfundingové platformy a na to, že mu dost lidí přes ně pošle svých 100 Kč. Nebo na zdraví někoho ze své rodiny, kterému tím omezí jeho životní standard. Přitom na 100% krytí svého standardu stačí obětovat 4 až 5 % svého příjmu – 95 % je nadále k dispozici…

Kam s volnými penězi?
Akciové trhy jsou pod svou férovou hodnotou. Dluhopisové fondy do budoucna nabízejí až 10% p.a. výnos (jen co začnou klesat úrokové sazby). A dokud jsou sazby vysoko, je možné i na té nejkonzervativnější investici (reverzní repo-obchody) dosáhnout výnosu 6,25% p.a., který za určitých okolností (oproti spořicím/běžným účtům, stavebnímu spoření nebo termínovaným vkladům) nemusíte danit. Stačí se nás zeptat.

Dává vám smysl dlouhodobě se starat o finance? Chcete být na horší časy připraveni, nebýt zaskočeni a naopak moci efektivně využít příležitostí? Poraďte se s profesionály! Navštivte naše stránky www.partners-turnov.cz a pozvěte se na kávu nebo třeba online setkání!

26.8.2022

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více