Staňte se jedním z nás

Hledáme parťáka

Nejlepším vzděláním, kterého se nám může dostat, je pozorovat skutečné mistry v oboru při práci. Pro každého z Vás je připraven individuální studijní plán, na jehož konci budete plně připraveni pečovat o naše stálé klienty, budete připraveni na práci v našem týmu špičkových poradců. Sami poznejte, že právě vzdělání je cestou k úspěchu!

Je nutné využít moratoria na splátku úvěrů?

V dnešním nouzovém stavu se mnohým z nás snížil příjem. Někteří z vás jsou na 60% vašeho běžného příjmu, někteří museli dočasně své provozovny zavřít, živnostníci čekají na pomoc od státu alespoň v podobě jednorázové podpory 25 000 Kč. Každopádně všichni upíráme větší pozornost na naši finanční rezervu a více než kdy dříve sledujeme své výdaje.

„Jano, právě jsem na 70% svého příjmu, mám hypotéku na krku, dvě děti a bojím se, jestli to zvládnu.

Setkala jsem se s novou klientkou, Radkou, administrativní pracovnicí pracující v nadnárodní společnosti (37 let), která měla napnutý rozpočet. Před třemi roky si vzala hypotéku a náklady, které si myslela, že nějak zvládne, zvládat přestávala. Hypoteční specialista v její bance tehdy řešil pouze úkol, jak zařídit hypotéku. Vyptat se na její širší finanční situaci a kontext neměl čas ani prostor, takhle to v bankách bohužel chodí. Po prvotním nadšení z nového bydlení se Radky radost pod tlakem celkových výdajů vytrácela.

Blíže jsem se seznamovala s její situací. V koutku duše spoléhala na tehdejšího partnera, se kterým se ale nedávno rozešla. Když jsme si spolu povídaly, vyplouvalo na povrch její zoufalství. „Nejhorší je, že teď vyčerpám to málo, co jsem si našetřila a až se vrátím do práce, nebudu si moct dovolit ani onemocnět a v klidu se vyléčit, protože bych měla menší výplatu. Jsem unavená a podrážděná a mám toho dost! Neměla bych využít odklad splátek, co teď umožňuje stát?“

Odložit či neodložit? To v  těchto dnech s klienty řeším nejčastěji. I když o této možnosti informovali snad všechny média, málokdy byla řečena informace celá.

I když můžete odložit splátku na 3 nebo 6 měsíců v plné výši, tedy jak úrok, tak úmor, dodatečně se banky o své úroky připravit nenechají. Stát je v tomto omezit nemůže, protože by tím porušil zákon o svobodném podnikání. Tudíž i když využijete odložení splátek, později úroky stejně zaplatíte.

Pokud uvažujete o odkladu splátek z důvodu, že byste chtěli využít situaci na trhu a investovat anebo pořídit výhodně něco do domácnosti či na zahradu a odklad vnímáte jako „parádní možnost splátkových prázdnin“, zadržte! I když banky slibují, že negativní záznam v registrech dlužníků mít nebudete, banky stejně vidí, že se Vám několik měsíců výše dluhu neposunula. A když někdy v budoucnu budete s bankou o lecčem vyjednávat, bude to faktor, který na jazýčku vah může rozhodnout ve váš neprospěch.

Pokud už musíte odklad využít a nejste si jisti, zdali na 3 nebo 6 měsíců, raději zvolte 6 měsíců rovnou. Pokud totiž odklad prodloužíte, negativní záznam v registru dlužníků se již objeví.

Těší mě, že vláda umožnila odklad splátek a vyšla tak vstříc všem, kterých se tento nouzový stav finančně dotknul. Nicméně toto řešení využijte opravdu pouze v krajním případě.

Když se vrátím k finanční situaci paní Radky. Vzít si hypotéku nad její možnosti a téměř se vyčerpat z rezervy byl krok vedle. Co se stalo, stalo se. Teď jsme společně musely najít řešení. Zprvu jsem trochu váhala, zdali to půjde, protože v některých případech rychlé řešení zkrátka není možné. Nicméně je stále hodně i těch případů, kde takové řešení existuje!

Podívaly jsme se společně na její hospodaření. Aby mohla volněji dýchat, potřebovala získat měsíčně 5 000 Kč volných prostředků. Sloučily jsme dva její menší spotřebitelské úvěry (2 230 Kč) a ponížily její předražené havarijní pojištění (570 Kč). U mobilního operátora si vybojovala levnější tarif (310 Kč). Domluvila se na společné jízdě do práce s kolegyní (1 000 Kč). A ejhle! 4 110 Kč bylo na světě!

Na úsporu 5 000 Kč měsíčně jsme sice nedosáhly, ale určité vydechnutí na ní bylo znát. Nyní vyjednáváme s bankou lepší podmínky, aby se jí splátka snížila a mohla si odkládat více peněz stranou.

Podívejte se na vaše hospodaření. Možná máte pro sebe více peněz, než si myslíte. A možná vám jen zatím protékají mezi prsty.

Pokud si nejste jistí, zdali využít odklad splátek a chtěli byste se o to s někým poradit, neostýchejte se, jděte na naše webové stránky https://www.partners-turnov.cz a kontaktujte nás. I v době karantény se sklienty „scházíme“, alespoň virtuálně, využíváme telefon,  Skype či Zoom.

Těšíme se na Vás!

Jana Soumarová a tým Partners market Turnov

10.4.2020

Další články

19.10.2021 Proč životní pojištění?

Prozkoumat rizika, tj. mít záchranný plán, kdyby se věci nevyvíjely tak, jak chceme, je nutné u čehokoli, co chceme podniknout. A nemusí to být jen to, kde rizika podvědomě vnímáme - při založení vlastní firmy nebo třeba při výstavbě domu – týká se to totiž i výletu do hor nebo jakéhokoli rozhodnutí na finančním trhu – naspořit dětem, investovat směrem k rentě, pořídit si vlastní bydlení na hypotéku apod. To vše by měl záchranný plán v ideálním případě ochránit, minimálně však musí zajistit, abychom neskončili na ulici a měli vůbec co jíst.

více

13.8.2021 Nebezpečná záměna

Až nebezpečně často zaměňujeme „chci“ za „opravdu potřebuji“. Nakonec, veškerý doplňkový sortiment v jakémkoli obchodě na nás doslova křičí – „Mě musíš mít! Mě nutně potřebuješ!“ Dokážeme ale v reálném životě určit, co opravdu potřebujeme? A platí to s penězi? Na dalších řádcích se vás zcela nepokrytě pokusíme přesvědčit o tom, že spíše neplatí a že jde o národní sport, hodný Olympiády – plave v tom totiž většina národa.

více