Klíčem je diverzifikace

Inflace přes 2% p.a., na spořicích účtech sotva 1% p.a. Akcie na vysokých hodnotách, nejistý vývoj ceny zlata, dluhopisy bez potenciálu výnosu a předražené nemovitosti. Kde zhodnotit své peníze a nepodstupovat příliš velké riziko? Existuje pro tuto zdánlivě bezvýchodnou situaci nějaké efektivní řešení? Nejenže existuje, ale je prosté… klíčem k dlouhodobé ochraně vašeho majetku před inflací je diverzifikace – rozkládat rizika a nesázet na jednu kartu, ale investovat stejně chytře jako nejbohatší lidé na světě.

Jak bohatí investují?   Díky dvacetiletému výzkumu poradenské společnosti Capgemini to víme celkem přesně. A zajímavé je, že se struktura investic lidí s majetkem nad 1 milion amerických dolarů v čase příliš nemění – 24% hotovost (peněžní trh), 18% dluhopisy, 18% nemovitosti, 25% akcie, 16% alternativy (komodity – zlato, stříbro; forex; umění apod.). Za posledních dvacet let se hodnota takto uložených peněz skoro zčtyřnásobila. To odpovídá průměrnému ročnímu výnosu 7%.

Strategická alokace.   Mohlo by se zdát, že tedy stačí své volné prostředky vzít a v těchto poměrech zainvestovat. Tušíte, že to nebude až tak jednoduché? A proč to nemusí být dobrý nápad? Pokud máte volných dvacet milionů korun, plně zajištěný svůj životní standard, aniž byste museli chodit do práce, pokud unesete propad hodnoty zhruba o čtvrtinu a pokud je vaším jediným cílem ochránit váš majetek, pak to stačí. Strategická alokace, tedy rozvržení, jaká část vašich peněz půjde na nákup jednotlivých aktiv, závisí na několika faktorech a my si je postupně rozebereme. Co vám může přijít naprosto impertinentní (pokud vás toto slovo pobuřuje, tak si za něj můžete dosadit „pobuřující“), výnos mezi nimi nenajdete. Chcete-li konzervativní výnos kolem pěti procent ročně, zvolte jako správce vašeho majetku Davida Copperfielda. Teprve při znalosti jednotlivých faktorů lze zhruba odhadnout, v jakých mezích se bude výnos pohybovat a s jakým rizikem.

 Investiční horizont.   Tím není „pro investora ještě představitelná doba, po kterou si na peníze nesáhne“. Investiční horizont je časový úsek ode dneška do okamžiku v budoucnu, kdy budu peníze k nějakému konkrétnímu cíli potřebovat – studium dětí, splněný sen, renta. Jeho stanovením je rozhodně dobré začít, stává se totiž často, že u něj s klienty i velmi rychle končíme. Pokud totiž budete veškeré své prostředky do tří let potřebovat, spokojte se raději se spořicím účtem a neriskujte. Obecně platí, že s delším investičním horizontem je možné podstupovat vyšší riziko krátkodobých výkyvů – čas je totiž vyrovná. I možnost prodloužení investičního horizontu může vést k vyššímu výnosu. Opačný efekt bude mít možnost část investice přeměnit na hotové možnosti v průběhu investování.

 Objem.   Investování není jen pro bohaté. Dnes lze investovat i od 500,- Kč měsíčně. S většími objemy však získáte více možností, více levnějších možností. Kvalitní individuální portfolio lze sestavit od řádově 100.000,- Kč, pravidelné od 4.000,- Kč měsíčně. Nemáte tolik? I pro vás existuje řešení, ne už tak individualizované, ale stále efektivnější, než zašívání do polštáře.

 Rezervy a závazky.   Vracíme se k základům finanční gramotnosti – pokud máte spotřebitelské úvěry, neinvestujte, nejdříve splaťte tyto úvěry. Buďte si jistí, že máte dostatečnou krátkodobou rezervu, pak má smysl tvořit středně a dlouhodobou rezervu a věnovat ji náležitou péči. Pokud máte hypotéku, bude strategická alokace defenzivnější, abyste měli na konci fixace o něco volnější ruce.

 Zkušenost.   Možná si říkáte, jak jen může zkušenost s investováním ovlivnit podobu investičního portfolia? Hodně to souvisí s následujícím bodem – už jste jistě v mnoha jiných situacích dostali příležitost okusit to staré dobré „kdo nezažil, nepochopí“. Cennou zkušeností je nárůst hodnoty investice, ještě cennější propad. Přicházejí totiž na řadu emoce a instinkty. A je velmi užitečné ty své znát.

 Postoj k riziku.   Jak se zachováte, když hodnota vašeho majetku klesne o 15%? Přikoupíte levnou investici, počkáte na další vývoj nebo raději utečete? Doporučenou alokaci zásadním způsobem ovlivňuje vaše schopnost a ochota nést riziko. Jste konzervativní? Počítejte s klidným spánkem a nižším výnosem. K čemu vidina průměrných 7% ročně, když při poklesu o 10% hned první rok investici prodáte a definitivně tím zrealizujete svou ztrátu?

 Chcete, aby vaše peníze pracovaly pro vás, aby si zachovaly svou hodnotu nebo se zhodnotily i nad rámec inflace? Zastavte se u nás na kávu, Partners market Turnov na nám. Českého ráje je tu se svým bezplatným poradenstvím pro Vás.

8.11.2018

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

5.9.2024 Od Klientky k privátní poradkyni: Inspirující cesta plná odvahy a vytrvalosti

Exkluzivní rozhovor se Zuzanou Grmolenskou o jejím profesním růstu a cestě k úspěchu.

více