Kam bezpečně zainvestovat?

Skáčou i na vás reklamy na nejrůznější způsoby, jak zhodnotit své peníze? Akcie, dluhopisy, kryptoměny, zlato, nejrůznější investiční platformy, zaručené návody na to, jak rychle zbohatnout? Čemu můžete věřit? Co je opravdu bezpečné a co má opravdu šanci na zajímavý výnos? Začněme s tím, na co si dát opravdu velký pozor. A zvládneme i pár velmi konkrétních doporučení, co dnes s penězi udělat.

Podvody.   „Too good to be true“ – držte se tohoto jednoduchého pravidla – pokud vám někdo nabízí pravidelný výnos 7 % měsíčně, jde s pravděpodobností 99 % o podvod, pravděpodobně letadlo. Jak funguje? Zainvestujete sto tisíc, když vám přijde čtyřikrát, pětkrát po sobě 7.000,- Kč, nabydete dojmu, že to prostě funguje, navýšíte svůj vklad – a stále těch 7 % chodí. Nenapadne vás, že nejde o výnos, ale o část vkladu – nyní už se chlubíte svým známým, na jakou skvělou investiční příležitost jste narazili a letadlo vesele letí dál – pokud jste nastoupili brzy, „vyděláváte“ na úkor těch nově přistoupivších. Podvod jak blázen. Zázračné algoritmy, investice do nových technologií, zázračný investor, který se chce podělit o své know-how, to jsou časté příběhy, které končí všechny stejně – vyšetřování, ujišťování otců zakladatelů, že o podvod nejde a nakonec (klidně i po letech) tvrdý dopad.

Časovaná bomba.   Dvouciferné výnosy, prospekt ČNB a voňavý marketing – tak se často prezentují firemní dluhopisy. Zní vám „dluhopis“ konzervativně a bezpečně? Pokud to není státní dluhopis státu, který se blíží ke krachu, pak budiž. Dluhopisy ale dnes může vydat jakékoli (před pár měsíci založené) brněnské s.r.o., prospekt od ČNB je jen úřední formalita bez prověření finančního zdraví emitenta – v případě jeho krachu tak můžete přijít o většinu svých peněz (snad kromě podílu na likvidačním zůstatku, který bývá i nulový). Pokud si nedokážete prověřit solventnost emitenta, rádi to uděláme za vás. A i když bude vše v nejlepším pořádku, stejně vám doporučíme zainvestovat max. pět procent vašeho investičního majetku. I ten nejsolventnější emitent totiž může udělat chybu – chybu, která bude stát peníze vás…

Aplikace v mobilu.   Jsme Češi, takže cokoli, co je zadarmo, nás láká – „zero-commission“ investování o to víc – přece nebudeme platit někomu zbytečně! Víte ale jistě, kam peníze posíláte? Máte se kam obrátit, když budete chtít něco řešit? Opravdu chcete sta tisíce nebo dokonce miliony svěřovat platformě, kterou vlastní dva Bělorusové nebo která má nejbližší zastoupení v Budapešti? A víte, že podstupujete měnové riziko?

Stock-picking.   Vyberete prověřenou platformu a jdete nakupovat konkrétní akcie (stock-picking). Říkáte si „Apple nebo Google tu budou vždycky a bude se jim dařit“. Možná si teď říkáte „umělá inteligence je na vzestupu, bude potřeba více a více čipů, chci akcie NVIDIA“. Není to tak dávno, co si něco podobného celkem dost lidí říkalo o Kodaku nebo třeba Nokii. Víte, že trvalo skoro 17 let, než se hodnota akcie Microsoftu vrátila zpět na svou hodnotu z prosince 1999? Během těch sedmnácti let se Microsoftu rozhodně dařilo, byl v zisku – zkrátka, valuace akcie Microsoftu byla před splasknutím dot-com bubliny přepálená. Pokud máte čas a vzdělání na analýzy vývoje jednotlivých firem, jejich konkurence, regulace a geopolitických vlivů a pokud dokážete toto vše správně vyhodnotit a včas pozici opustit, ani v takovém případě to nedělejte. K tomu, abyste se stali finančně nezávislými, to nepotřebujete. A hrozí, že tomu „propadnete“ – závislost se dá vytvořit na lecčem a těch rozvrácených rodin je už teď opravdu hodně…

A teď pozitivně.   Před největšími potenciálními průšvihy jsme snad varovali dostatečně, teď pojďme na investiční příležitosti, které dávají smysl, jsou bezpečné a dokážou ochránit váš majetek nebo splnit vaše cíle. Aby to mohla být naše investiční rada, musíme se s vámi potkat a vyhodnotit vaše postoje k riziku, zkušenosti, znalosti, délky investičních horizontů apod. Proto jen zkratkovitě a „bez kontextu“. Budete-li potřebovat peníze cca do tří let, je dnes možné na spořicím účtu dosáhnout až 6,15 % p.a. (po zdanění 15% srážkovou daní tedy 5,2275 % p.a.) Na fondech peněžního trhu klidně 6,5 % p.a. s možností vyhnout se danění výnosu.Na dluhopisových fondech s durací kolem tří let stále čeká výjimečná investiční příležitost – až totiž začnou klesat sazby a hlavně na ně navázané výnosy na dluhopisech, ceny stávajících dluhopisů vyrostou. Na horizontu 2-5 let je tu tedy velmi zajímavá konzervativní příležitost, která může (pokud nenastane nic nepředpokládaného) přinést výnos blížící se 10 % p.a. A pokud se stane něco nepředpokládaného, tak byste rozhodně neměli na takové investici tratit. A příležitost tu je i na horizontu 10, 15 let… Akcie jsou (globální, měřené metodikou Morningstar Fair Value) stále cca 4-6 % pod svou férovou hodnotou. Pokud jste ještě nezačali investovat, nakoupíte levně (z dlouhodobého pohledu – v průměru pak výnos 7-9 % p.a.). Pro největší střelce tu pak máme rizikový doplněk – investici do světových ETF až s dvojnásobnou pákou, s výnosem až 15 % p.a., nicméně s tomu odpovídajícími významnějšími poklesy.

Jaká investice je pro vás ta pravá? Jak bezpečně uložit své těžce vydělané peníze? Poraďte se s profesionály! Klikněte níže a pozvěte se na kávu!

15.6.2023

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více