K vlastnímu bydlení připravit! Pozor! TEĎ!

Vlastnickému bydlení se blýská na lepší časy. Začátkem tohoto měsíce poslanci schválili zrušení daně z nabytí nemovitosti, která činila 4% z kupní ceny. Nyní tento zákon musí ještě posoudit senát a podepsat prezident. Vzhledem k tomu, že se jednalo o dlouhodobě kritizovanou daň, její zrušení se chystalo již delší dobu a má podporu napříč celým politickým spektrem, považuje se toto zrušení za hotovou věc.

Co to pro nás znamená? Pokud jste se chystali pořídit si např. vlastní byt ve výši 5 mil Kč, tak jste tímto ušetřili 200 000 Kč, které můžete využít na vnitřní vybavení či drobnou rekonstrukci.

Zároveň ale zákon omezuje maximální částku úroků, kterou si lze za rok odečíst od základu daně, z nynějších 300 000 na 150 000 korun. Což při sazbě 1,99% odpovídá hypotéce téměř 7,5 mil Kč.

Schválený zákon zároveň prodlužuje tzv. časový test z pěti na deset let pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Nicméně prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Ve světle těchto změn mne minulý týdne vyhledala manažerka jedné nadnárodní firmy (38 let). Chtěla řešit vlastní bydlení pomocí hypotéky. Byla energická, otevřená, vědoma si vlastních schopností. Přišla přesně na čas a byla zvědavá, jaké má možnosti.

Jednání zpočátku probíhalo lehce. I já se v její přítomnosti cítila uvolněně a těšila se na spolupráci. Pak se ale něco změnilo.

Když jsem jí ukazovala, jaké jsou její reálné možnosti a jakou maximální částku jí banka půjčí, pomalu začala klesat v ramenou. Její zklamání bylo téměř hmatatelné. „Jak se cítíte, Evo, je všechno v pořádku?“ zeptala jsem se.

Zhluboka se nadechla a začala mi vyprávět svůj příběh.

            „Posledních 12 let jsem si užívala život naplno. Jedla hlavně v restauracích, jezdila na exotické dovolené – Havaj, Austrálie, New York, Japonsko… Bydlela v podnájmech, výhradně v centru Prahy.“

            „Z jakého důvodu toho teď litujete, Evo?“ odvětila jsem.

Na chvilku se odmlčela a pokračovala: „Já peníze vůbec neřešila, nespořila a teď…“ Znovu se na chvíli odmlčela a bylo vidět, jak bojuje s pláčem. „ si myslela, že dostanu hypotéku tak o 1,5 milionu vyšší. Mám vysněný byt, kde bych chtěla žít, konečně je k prodeji a já na něj nedosáhnu. Jano, kdybych věděla, jak se těch 12 let okrádám, vůbec by mě to utrácení netěšilo. Já bych se nejradši neviděla!“

 

„Bez peněz do banky nelez.“

 

Eva na svůj vysněný byt skutečně nyní nedosáhne. Pokud nechcete i vy přijít o své vysněné bydlení, připravte se!

Pokud nebudete připraveni, hypotéku buď nedostanete

nebo si cestu k ní výrazně ztížíte.

 

Banky jsou bohaté společnosti, nesponzorujte je. Čím lépe budete připraveni, tím méně Vás úvěr na vlastní bydlení bude stát. Jak jste připraveni vy? Zkuste si sednout na chvíli o samotě třeba u dobré kávy nebo čaje a odpovězte si na tyto otázky:

 

 • V jaké výši bych si chtěla pořídit vlastní bydlení?
 • Půjčí mi banka takovouto částku?
 • Pokud ne, vím, jaké mám podniknout kroky, aby mi ji půjčila? A je to pro mě bezpečné?
 • Kolik peněz bych si měla našetřit a vydat z vlastní kapsy?
 • Mám pohlídané všechny své platby? Platila jsem a platím včas? Vím jistě, že nejsem v registrech dlužníků?
 • Podnikatelé:
  • Přiznávám dostatečné příjmy na posledních dvou daňových přiznáních, než půjdu žádat o hypotéku?
  • Zaplatil/a jsem všechny daně u finančního úřadu?
  • Mám řádně zaplacené sociální a zdravotní pojištění?
 • Zaměstnanci
  • Jsou mé příjmy od zaměstnavatele oficiálně přiznané? (Peníze „bokem“ banka neuznává jako oficiální příjem.)
  • Je můj pracovní poměr na dobu neurčitou? Případně mám pracovní smlouvu alespoň jednou prodlouženou?

 

Dámy a pánové, milujme život a žijme ho naplno. Vnímejme každý okamžik a snažme se být tady a teď. Ale co se finančního hospodaření týče – dejme přednost plánu a systematickému postupu. Jinak se řítíme do průšvihu nebo nás přinejmenším čeká zklamání jako paní Evu! Neuměli jste si na některé z výše uvedených otázek odpovědět? Chtěli byste se o to s někým poradit? Neostýchejte se, jděte na naše webové stránky https://www.partners-turnov.cz a kontaktujte nás.

Těšíme se na Vás!

Jana Soumarová a tým Partners market Turnov

14.7.2020

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více