Jak se ochránit před propadem trhu?

Už posledních sedm let se neustále mluví o blížící se recesi, ne-li krizi. V různých koncích světa a v různých odvětvích přitom mezitím tiše recese přišla a zase odešla. Ať nyní přijde větší recese nebo i krize, na přístupu k strategickému investování to nic nemění. Nezáleží totiž na tom, co se bude dít, ale co budeme s investičním portfoliem dělat – a nikoli ve vztahu k aktuálnímu dění, ale ve vztahu k blížícímu se konci investičního horizontu. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Strategie.   Portfolio podílových fondů, poskládané podle moderní teorie portfolia, má svá pravidla. Váhy jednotlivých fondů vycházejí primárně z délky investičního horizontu (kdy budu prostředky potřebovat) a z toho, jak moc jsem averzní k riziku (jak emočně zvládnu situaci, kdy v průběhu investování hodnota poklesne, a jak moc velký pokles ještě ustojím, aniž bych zpanikařil a pokles hodnoty odkupem přetavil v realizovanou ztrátu).

Postupná brzda.   Ať už ale jsme konzervativnější nebo dynamičtější, nemůžeme v době, kdy budou peníze potřeba, nechat věci náhodě. Je to jako s jízdou autem – ať už jste sporťáci nebo opatrní sváteční jezdci, budete-li zajíždět do garáže, nepojedete 100 km/hod. a před stěnou garáže prostě zastavíte. A stejně je potřeba přistupovat k investici.

Co je na grafu.   Přiložený graf dokonale ilustruje, co takové brždění znamená. Šedivá plocha značí dluhopisové fondy v portfoliu, oranžová akciové fondy. Brždění pak spočívá v tom, že se např. jednou za rok část dynamických akcií (v tomto případě vždy 10% celku) překlopí do konzervativnějších dluhopisů. Červená čára vykresluje, jak by se vaše investice vyvíjela, kdybyste nebrzdili a do „garáže“ jeli tou stovkou, tj. jde o vývoj čistě akciového portfolia. To vše v období 1.7.2004 – 30.6.2009, tedy v období, kdy po příjemném růstu přišla americká hypoteční krize a akcie až o 60% ze svého maxima propadly.

Ochrana.   Každá ochrana něco stojí. V tomto případě 23.7.2007, kdy byly akciové trhy na vrcholu, by vaše bržděné portfolio za 100% akciovým portfoliem pokulhávalo o cca 170.000,- Kč (17% z původní investice, i tak ovšem 32% v plusu). Na druhou stranu 9.3.2009 zachraňuje tento opatrný přístup neuvěřitelných 380.000,- Kč (38% z původní hodnoty investice) – a pokud jste např. 1.7.2009 měli za tento modelový milion vyplácet sourozence, splácet hypotéku, zafinancovat sobě nebo dětem akontaci na výstavbu domu apod., jednalo by se o nutně realizovanou ztrátu, které brždění zabránilo.

Kdy brzdit?   Pokud budete na konci horizontu 100% investice potřebovat, začněte 10 let před koncem, po deseti procentech, abyste opravdu dobrzdili „do nuly“. Pokud je vaším cílem např. renta, tj. na konci horizontu zůstane investice tak, jak je, a vy budete měsíčně odkupovat svou rentu, pak stačí začít 7 let před koncem a nechat stroj na vaši rentu dále jet s 30% akcií.

A nebylo lepší toho 23.7.2007 akcie úplně prodat?   Ano, to by bylo úplně nejlepší. Potíž je v tom, že tuto informaci mám k dispozici vždy až zpětně – v druhé půlce roku 2007 asi jen 13 z 2000 amerických ekonomů na něco jako „americkou hypoteční krizi“ upozorňovalo, její dopady nedokázal odhadnout nikdo. Stejně tak málokdo našel odvahu se v březnu 2009 do investování pustit – přitom dnes víme, že to byl jednoznačně ten nejlepší start. „Časovat trh nelze“, jde vždy o spekulaci. A naší úlohou není spekulovat, ale dosahovat cílů klienta s co největší pravděpodobností. Strategie, diverzifikace, průměrování ceny, brždění. Ovšem jsme tu už psali a psát budeme i nadále.

14.8.2019

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

5.9.2024 Od Klientky k privátní poradkyni: Inspirující cesta plná odvahy a vytrvalosti

Exkluzivní rozhovor se Zuzanou Grmolenskou o jejím profesním růstu a cestě k úspěchu.

více