Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

Základní parametry.

DIP je od ledna 2024 další alternativou pro přípravu na vlastní stáří. Můžete si ročně až o 48.000,- (tedy čtyři tisíce měsíčně) snížit daňový základ. Dalších až 50.000,- Kč ročně vám může na DIP přispět váš zaměstnavatel. Ale pozor! Oba limity jsou souhrnné pro DIP, penzijní spoření, životní pojištění a pojištění dlouhodobé péče (tento produkt se teprve rodí). Abyste nemuseli daňové úlevy vracet, musíte investovat minimálně do svých 60 let a minimálně po dobu 120 měsíců.

Co všechno může být DIP?

Mohou to být podílové fondy, ETF, jednotlivé akcie, na burze obchodované dluhopisy, ale třeba i termínované vklady nebo třeba i spořicí účet (na dlouhém horizontu nedává smysl, při složeném úročení na více než deseti letech přináší každý procentní bod zhodnocení navíc markantní rozdíl na konci). Nemůže to být penzijní spoření. Na nákup jednotlivých akcií zapomeňte – tedy pokud nejste investičními profesionály a pokud si neděláte cvičně jednou týdně fundamentální analýzu nakoupených titulů. Nenechte se zmást velikostí firem, jejichž akcie můžete kupovat – ani ty největší tu totiž za několik let nemusejí být. Ani ty historické „trefy do černého“ zdaleka vždy nevyšly – říká vám něco Kodak nebo třeba Nokia? Pokud nechcete sledovat hospodářské výsledky firem, jejichž akcie vlastníte, pokud nechcete sledovat jejich konkurenci, politickou situaci, regulaci a legislativní změny v daném oboru, svěřte toto profesionálům – portfolio manažerům podílových fondů. A jaké fondy vybrat, to vám velmi rádi poradíme – nakonec, sami takto investujeme.

Poplatky a co za ně.

Doplňkové penzijní spoření má velmi přísně legislativně omezenou poplatkovou strukturu. U DIPu prakticky žádná omezení nejsou. I v tom se může skrývat nebezpečí, pokud vám tvůrce DIPu bude účtovat nepřiměřené poplatky. Poplatky jsou v pořádku, pokud přinášejí hodnotu, za kterou jste ochotni zaplatit. Může to být péče o vaše prostředky, může to být nadvýnos. Co nejčastěji investoři oceňují, tak je klidný spánek, že se o to nemusejí starat. A že mají někoho, kdo dokáže krotit jejich emoce – při investování na akciovém trhu totiž může hodnota kolísat i během jednoho roku o desítky procent – nutno dodat – aniž by to cokoli znamenalo. V dlouhodobém horizontu (a o něm tu je řeč) totiž čas výkyvy vyhladí.

Naše doporučení.

Příspěvky zaměstnavatele rozhodně směřujte na DIP! Co se vašeho příspěvku týká – záleží na vašich finančních možnostech. Obecně nedoporučujeme fixovat do vašich 60 let více než čtvrtinu toho, co vám měsíčně zbývá. Vydělte si čtyřmi to, co vám zbývá – pokud je to méně než 1.700,- Kč, nasměrujte vše do penzijního spoření – státní příspěvek ve výši 20 % znamená, že k tomu, co naspoříte, budete mít na svém penzijním účtu o 20 % více! Pokud můžeme směrem k penzi investovat více, pak cokoli nad 1.700,- už směřujte do dlouhodobého investičního produktu a ideálně do portfolia podílových fondů, abyste nemuseli sledovat, jak se vámi vybraným investičním produktům daří. Je čtvrtina vašeho volného cashflow více než 5.700,- Kč? Pak investujte i částku nad flexibilně, bez příznaku DIP, mimo penzijní spoření.

Chcete se oprostit od závislosti na státu v důchodu? Pozvěte se k nám na kávu!

17.3.2024

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

28.11.2023 Co pro děti místo stavebka?

Stavební spoření k letošním třicetinám dostalo dárek v podobě snížené státní podpory. Naučilo Čechy spořit a stalo se synonymem spoření pro děti. Jak je to dnes? Co dává smysl založit dětem?

více