Hádky o penězích aneb ne vždy hned potřebujete finančního poradce

Jako finanční poradkyně jsem během své letité praxe stačila vypozorovat, že někteří z nás žijí v mylném přesvědčení, že peníze jsou příčinou většiny hádek s naším partnerem. Ano, hádky o penězích patří v žebříčku neshod k „top five“. Je to takový vztahový evergreen. Ale pes může být zakopán úplně jinde. Příčina neshod nemusí být v přístupu k penězům jako takovým, ale ve způsobu, jak o nich s partnerem mluvíte. I když se někdy hádáte o penězích a nemůžete se s partnerem shodnout, řešením hned nemusí být setkání s finančním poradcem, možná si jen potřebujete dopřát…řekněme…novoroční komunikační detox. 😊Jdeme na to!

Nemluvte jako dřevo, zkuste PVC.

Pokud vybíráte podlahu do vaší domácnosti, dřevěná bude asi kvalitnější než lino. Ale co se týká vaší komunikace, dejte přednost PVC (neboli Přímému Vyjádření Citů)

… a to i tehdy, když to tomu druhému chcete říct pěkně „od podlahy“: Např. váš partner utratil za nákup daleko více než byste si představovali:

nešťastné sdělení: „Utrácíš jak šílenec, copak jsi Onasis?!“

PVC: „Jsem nervózní, když utratíš tolik za běžný nákup.“

nešťastné sdělení: „Štveš mě, když neplatíš účty včas.

PVC: „Jsem naštvaná, když neplatíš účty včas.“

 Pomocí PVC popisujete, jak na vás partnerovo chování působí, co to s vámi dělá. Zprostředkováváte mu tím vaše emoce a on má tak šanci zachytit, jak se opravdu cítíte a reagovat na to. Jednoduše řečeno: začínejte větu zájmenem „Já“ a ne „Ty“. Což však neznamená, že na něj spustíte:

„Tak jak pitomec na tebe čekám celý večer, abychom vyřešili ty peníze, a ty si jdeš

klidně do hospody!“

Zkuste PVC: „Nelíbí se mi, když místo naší domluvené schůzky jdeš ven s kamarády. Ráda bych, abys naše dohody dodržoval.“

→ Nesekýrujte. To dělali většinou naši rodiče, už jako děti jsme to neměli rádi a nemáte to rádi dodnes. Pokud začnete kritizovat, stavíte druhého do opozice. Druhý se chce pochopitelně bránit a hádka už klepe na dveře.

→ díky PVC vytváříte prostor pro větší pochopení, ale nemanipulujete. Umožníte mu, aby vám lépe porozuměl. Tím zvyšujete šanci, že dojdete k řešení, které vyhovuje vám oběma. „Jděte po míči, ne po hráči.“

→ pamatujte: I když s partnerem nesouhlasíte, nebo vás dokonce něčím příšerně vytočí, ponechte mu jeho sebeúctu (a sobě vlastně též). Neponižujte ho. Snažte se mluvit konkrétně a neurážejte jeho osobnost. I když to je někdy těžké a nejradši byste ho „přizabili.“ Já vím. 😊 Pokud Vám PVC dává smysl, zkuste použít tento jednoduchý vzorec zpětné vazby:

Jestliže děláš A,

za situace B,

pak já cítím C

a potřebuji D.

Od té doby, co mám tento „tahák“ na paměti:

  • mluvím konkrétněji;
  • nepoužívám typické slovní zabijáky „vždycky, nikdy, pokaždé…“

a nesklouzávám tím k sekýrování a obecným prohlášením, které máme mnozí z nás

tak nějak v krvi. Možná vám to ze začátku nepůjde. Nevadí! Jde o to, že máte upřímný záměr vaše sdělení směrem k partnerovi projasnit a tím zlepšit váš vztah.

 

Pokud si myslíte, že komunikace Vám jde, ale nevíte, jak konkrétně si nastavit finanční fungování rodiny? Nemusíte na to být sami. Poraďte se s profíky! Navštivte naše stránky www.partners-turnov.cz a pozvěte se na kávu.

23.1.2020

Chci konzultaci zdarma

Další články

8.10.2024 Workshop #Prsakoule

Workshop #prsakoule pořádáme ve spolupráci s neziskovou organizací Loono.cz v rámci kampaně “Sahám si na ně každý měsíc - #prsakoule”. Která upozorňuje na důležitost samovyšetřování v prevenci rakoviny prsou a varlat. Jejím cílem je naučit, jak si správně a pravidelně vyšetřovat #prsakoule a odhalit tak rakovinu včas.

více

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více