Staňte se jedním z nás

Hledáme parťáka

Nejlepším vzděláním, kterého se nám může dostat, je pozorovat skutečné mistry v oboru při práci. Pro každého z Vás je připraven individuální studijní plán, na jehož konci budete plně připraveni pečovat o naše stálé klienty, budete připraveni na práci v našem týmu špičkových poradců. Sami poznejte, že právě vzdělání je cestou k úspěchu!

Dvakrát měř, jednou řež

Stavební spořitelna vám nabízí na úvěru úrokovou sazbu 1,99% p.a. Tak proč byste měli platit bance třeba 2,39% p.a. a ještě s vyšší splátkou? Že to nedává smysl?

Na následujících řádcích najdete propočty, které dokazují, že i v případě vyšší úrokové sazby můžete ve výsledku přeplatit méně. A nejde o žádný trik ani pokus vás jakkoli manipulovat. Příslovečný pes je zakopán v samotném principu překlenovacího úvěru (meziúvěru).

Procenta z čeho? Výše úrokové sazby vyjádřená v procentech p.a. není všechno, co by vás mělo zajímat. Zcela zásadní je totiž fakt, z jakého základu dané procento platíte. V případě hypotečního úvěru se základ (jistina neboli zůstatek úvěru) s každým měsícem snižuje. V případě překlenovacího úvěru platíte úrok ze stále stejné částky, klidně i po 16 letech placení.

Platíte i za to, co je vaše. Jeden z úhlů pohledu je tak paradoxní až bizarní. Se stavební spořitelnou máte uzavřené dvě smlouvy – stavební spoření (vkladový účet) a překlenovací úvěr. Stále to jsou ale smlouvy mezi dvěma stejnými subjekty, vámi a spořitelnou – když tyto smlouvy „dáme dohromady“, tak zjistíte, že vlastně platíte úrok i z toho, co už máte naspořeno (ano, k tomu přibude státní podpora a nějaký nízký úrok, zdaleka to ale nepokryje náklady na straně překlenovacího úvěru).

Příklad. Jan Horák si kupuje v Turnově byt za 2,5 mil. Kč. Rodiče mu vychází vstříc a dávají svůj dům jako nemovitost k dozajištění. Nepotřebuje tak vlastní zdroje a chce si půjčit celých 2,5 mil. Kč. Na co nejdelší dobu, úvěr od stavební spořitelny tedy na necelých 29 let, hypotéku na 30 let, se sazbami výše zmíněnými. Po 17 letech se překlenovací úvěr překlopí do řádného úvěru, kde na Honzu čeká úroková sazba 3,5% p.a. a splátka 14.000,- Kč. Těch prvních 17 let bude 4.000,- měsíčně dospořovat a zároveň platit úrok ve výši 4.145,83 Kč měsíčně, celkem 8.145,83 Kč měsíčně. Splátka hypotéky bude 9.737,7 Kč.

Abychom mohli provést srovnání na delší době, než je první fixace (u stavební spořitelny maximálně 6 let, u hypotéky klidně 10 let), pojďme pro jednoduchost uvažovat, že zůstanou úrokové sazby i po fixaci stejné (pokud by vzrostly, tak že vzrostou shodným přírůstkem a můžeme si tedy s přimhouřením obou očí dovolit takou změnu ve srovnání zanedbat).

Po 17 letech splácení zaplatí Honza stavební spořitelně na úrocích 845.750,- Kč (každý rok 49.750,- Kč). Bance na stejné době 790.433,- Kč (první rok 59.121,-, ale sedmnáctý rok už jen 32.273,- Kč). Z toho se mu 15% vrátí na daňové úlevě, i tak celkem stavební spořitelně zaplatí na úrocích oproti hypotéce o 47 tis. Kč více, přestože má sazbu o 4 desetiny procentního bodu nižší!

Můžete si teď pomyslet – dobře, ale vedle překlenovacího úvěru má ještě stavební spoření, se státní podporou 2.000,- ročně, s 0,5% p.a. úročením. To by mělo vyšší úroky alespoň částečně kompenzovat. A máte pravdu – pokud totiž započteme státní podporu, úročení, zaplacené úroky, daňovou úlevu, dostaneme se na oněch 17 letech k rozdílu 12.002,- Kč ve prospěch stavebního spoření (8.298,- Kč dělá jen rozdíl v daňových úlevách).

Přesto vychází hypotéka o fous lépe. Drtivá většina bank vám totiž hypotéku poskytne bez poplatku za zpracování, u stavební spořitelny v našem příkladu počítejte s poplatkem 15.000,- Kč (za uzavření stavebního spoření, ze kterého si Jan úvěr bere).

Honza tak v případě hypotéky zaplatí o (pravda směšné) necelé tři tisíce méně. Pokud by ale s bankou vyjednával a podařilo se mu získat úrokovou sazbu 2,19% p.a., vyplatí se mu hypotéka celkem o 62.996,- Kč.

Už jsme vás přesvědčili? Nedejte se! S jednou veličinou totiž v kalkulacích nepočítáme – s inflací, s časovou hodnotou peněz. Tisícikoruna zaplacená dnes má větší hodnotu než ta samá tisícikoruna zaplacená za 17 let. Časovou hodnotu peněz můžeme zanedbat pouze v případě, kdy by byly splátky po celou dobu totožné. Pokud byste rozdíl ve splátkách odkládali a zhodnotili alespoň 2,1% p.a., pak by vás obě varianty vyšly na stejné peníze.

Závěr? Zásadní životní finanční rozhodnutí nenechávejte na pocitech, vezměte v úvahu všechna pro i proti, většina pro rozhodování důležitých aspektů lze vyčíslit. Pozor na poplatky a dodatečné produkty, kterými stavební spořitelny i banky podmiňují slevy na úrokové sazbě. A taky zapomeňte na slovo garance – stavební spořitelna vám garantuje, že po 17 letech bude v řádném úvěru úroková sazba 3,5% p.a. Jen si vzpomeňte, jak spořitelny zatočily s „garancemi“ u vkladových účtů, kdy houfně smlouvy s vyšším úročením vypovídaly, navyšovaly poplatky za vedení. Jak držely (a stále drží) své klienty jako rukojmí a nenechaly je refinancovat překlenovací úvěry v situaci, kdy banky nabízely sazby pod 2% p.a. a klienti spořitelnám platili (a stále platí) klidně jednou tolik. A jsme u starého dobrého „důvěřuj, ale prověřuj“ a „dvakrát měř, jednou řež“.

15.7.2018

Další články

16.5.2021 Co se to děje?

„Pane Uchytile, co se to děje? Myslíte, že nám hrozí hyperinflace? Když už spadnou ty nehorázné ceny nemovitostí? Co si myslíte o nákupu kryptoměn? Co zlato? Je už bublina na akciových trzích?“ Aniž bychom si hráli na věštce (křišťálovou kouli opravdu nemáme), pojďme se podívat na aktuální témata – co se událo na akciovém a realitním trhu. A částečně i na to, co lze očekávat do budoucna. Také se na dalších řádcích dozvíte, proč vám pravděpodobně nikdy nedoporučíme nákup kryptoměn nebo zlata (ve větší míře) jako investici.

více

4.4.2021 Stroj na peníze

Ne, nebude řeč o schodcích státních rozpočtů ani o zběsilém tisknutí peněz centrálními bankami. Dokonce ani o potřebě snížit zadluženost států vysokou inflací. Řeč bude o nás, o „běžných smrtelnících“, o našem běžném životě. Do kterého ovšem vstoupí jedna zdánlivá nevšednost. Tak se pohodlně usaďte a oddejte se příběhu, do kterého vás autor vtáhne jako hlavní postavu. Ano, tento příběh je o vás…

více