Co pro děti místo stavebka?

Stavební spoření k letošním třicetinám dostalo dárek v podobě snížené státní podpory. Naučilo Čechy spořit a stalo se synonymem spoření pro děti. Jak je to dnes? Co dává smysl založit dětem?

Raději investovat.

Snížení státní podpory je tou poslední kapkou – už několik let existují efektivnější způsoby, jak dětem vytvořit do jejich startu dostatečnou rezervu. Stavební spoření bylo a je nejefektivnější na horizontu své vázací doby, tedy aktuálně na horizontu šesti let. S každým dalším rokem je připsaná státní podpora vůči zůstatku procentuálně nižší a nižší. Pokud chcete naspořit dětem na více než deseti letech, je mnohem vhodnější a výnosnější pravidelná investice do dynamických podílových fondů.

A jsou tu i další potřeby.

Věděli jste, že při stejné úložce jako na stavební spoření (1.700,- měsíčně – pro maximální státní podporu) můžete dětem zajistit mnohem víc, než jen startovné do života? Představte si, že byste jim s touto měsíční platbou zajistili v jejich osmnácti majetek ve stejné hodnotě, jako by měli na stavebním spoření, a k tomu navíc základ pro rentu zhruba 27.000,- Kč měsíčně. A slovy klasika Horsta Fuchse – „A to není všechno!“. Do celkové pravidelné platby 1.700,- Kč se totiž vejde i pojištění vážných rizik, které vašim dětem přinese finanční jistotu, pokud se něco (zdraví) pokazí… Pojďme to společně rozklíčovat.

Tři části celku.

Pravidelná investice 700,- Kč měsíčně do akciového podílového fondu. 500,- Kč měsíčně do doplňkového penzijního spoření (stát bude 100,- Kč přidávat – tedy více než na stavebním spoření). A zhruba 500,- Kč bude stát pojištění. V 18 letech bude mít potomek zhruba 300.000,- Kč na investicích a dalších 70.000,- může bez sankcí a ztrát vytáhnout z doplňkového penzijního spoření (a to je jen třetina naspořených peněz!), tj. dalších 140.000,- bude na penzijním i nadále. Pokud do penzijního nesáhne a naváže příspěvkem 500,- Kč měsíčně i do budoucna, může se opravdu těšit v 65 letech na rentu dnešních 27.000,- Kč měsíčně (bude mít naspořeno cca 6,7 mil. Kč na dnešní hodnotu peněz – nominálně to bude více než trojnásobek této sumy). A pokud by nedejbože skončil v invalidním důchodu, dostane 6 milionů korun od pojišťovny okamžitě a nemusí dále nic spořit. Dáte tak dětem zajímavou finanční injekci, ať se bude dít cokoli…

Chcete dětem nebo vnoučatům pravidelně nebo občas přihodit nějakou tu korunu na jejich budoucnost? Pozvěte se na kávu!

28.11.2023

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více