Staňte se jedním z nás

Hledáme obchodníka

Staňte se součástí jedné z nejúspěšnějších poboček v ČR a vypracujte se díky našemu cennému know-how na TOP profesionála ve finančním plánování. V prostředí, které má charakter rodinné firmy, za kterou ovšem stojí největší finančně-poradenská společnost v Česku, která má zažádáno o bankovní licenci a expanduje i do zahraničí.

Bez peněz na golfové hřiště nelez

Příběh projektanta Karla P., který pověsil podnikání na hřebík, a začal se naplno věnovat golfu, ukazuje na to, že investování spolu s penězi přináší i pohodu do života. Což ale platí vždy jen za předpokladu, že investor vnímá investice do podílových fondů nikoli jako ruskou ruletu, ale seriózní způsob, jak své peníze ochránit a zmnožit.

Začátek příběhu.   Před sedmi lety měl klient volný jeden milion korun na účtech. Z bank měl několik návrhů, jak s penězi naložit, typicky ale zajištěné fondy, různá chráněná portfolia a podobně. Přestože byl profil klienta dynamický, měl od bank takřka 100% konzervativní návrhy investic, což byla chyba, kterou nelze omluvit ani tím, že ještě doznívala finanční krize. Karel P. měl kromě volných peněz na účtech také uzavřena stavební spoření pro celou rodinu a pro sebe životní pojištění. Bylo mu jasné, že jako osoba samostatně výdělečná činná, nemůže počítat s nikterak závratnou penzí, a tak si chtěl vytvořit finanční rezervu na stáří.

Investovat?    Karel sice neměl kromě kuponové privatizace žádné zkušenosti s investováním, nicméně myšlenka investování prostřednictvím podílových fondů mu dávala smysl. Zainvestovali jsme společně celý milion, protože v řádech měsíců Karlovi u mnoha jím sjednaných finančních produktů v tu dobu končily vázací doby a končilo mu i životní pojištění. Měl tedy dost na to, aby mohl volný milion korun stáhnout z běžných a spořicích účtu a investovat ho. Na spořicím účtu si přesto ale jako železnou rezervu nechal 200 tisíc korun.

Nastavení portfolia    Portfolio pro Karla jsme od začátku stavěli na jeden milion korun při desetiletém investičním horizontu. Portfolio se skládalo celkem z jedenácti různě zaměřených fondů. I fond, který v portfoliu vydělal nejméně, v něm měl nezastupitelné místo.

Samozřejmě, jako jakýkoli jiný akciový investor musel i Karel přečkat nepříjemná období, jako byly špatné zprávy ze zasedání EU v létě 2011, Dieselgate, špatné zprávy z Číny v roce 2015, ale byli jsme neustále v kontaktu, takže neměl důvod panikařit a několikrát naopak využil příležitost levněji přikoupit další fondy.

Dva miliony navíc.   Důvodem k nákupu přitom nebyly jenom aktuální propady ceny na trzích, ale i ukončení každého ze stavebních spoření, která měla jeho rodina sjednána. Karel P. tak celkově investoval za sedm let 3,5 milionů korun. A docela jistě neprohloupil, protože průměrné roční zhodnocení jím investovaných peněz aktuálně činí i přes všechny propady 6,67 % ročně. Vyjádřeno v penězích to znamená, že Karel P. ke svým investovaným penězům po sedmi letech má další dva miliony korun navíc.

Nadšený golfista   Mezi podílovými fondy nikdy není nějaká jasná speciální hvězda, ale hvězdou je vždy disciplinovaný investor, který vydrží propady na trzích a při poklesu neprodává. Což je případ i Karla P. Loni jsme Karlovi chtěli začít jeho portfolio postupně zkonzervativňovat, tedy ubrat na akciových fondech, ale klient přišel s nečekanou zprávou, že vlastně naspořené a zainvestované peníze v dohledné době nebude potřebovat. Zpráva o to překvapivější, protože jedním z důvodů, proč peníze klient nepotřebuje, je i skutečnost, že se dal těsně před odchodem do penze na golf, který mu jde natolik, že ve své kategorii vyhrává turnaje, což pro něj mimo jiné značí i zajímavé finanční odměny.

Svým způsobem nás mrzelo, že naše úloha – splnit cíl klienta, tedy připravit mu prostředky na jeho důchod – přišla vniveč. Zdání ale klame – klient se totiž i díky faktu, že je finančně zajištěn, nemusí vůbec stresovat, má klidnou mysl, a to je pro úspěch v golfu vůbec to nejdůležitější.

Chcete optimálně zhodnotit své prostředky? Nerozumíte akciovým trhům? Zavítejte k nám, na Partners market Turnov na nám. Českého ráje, poznáte svého parťáka ve financích, i jeho odbornost, a navíc zjistíte, že už nikdy nebudete muset do žádné banky nebo pojišťovny.

27.9.2018

Další články

13.9.2022 Pojistka samozřejmostí

Všichni doufáme, že nás to nikdy nepotká, že nás se to netýká…

více

26.8.2022 Na prahu krize?

Rodinný rozpočet je čím dál napnutější. Ceny energií rostou. Navyšuje se splátka hypotéky. Nákup stojí víc a víc… Inflace, válka, hrozba recese – to všechno má přímý dopad na naše životy, na naši rodinnou kasu. Na následujících řádcích se proto zaměřujeme na konkrétní rady a doporučení, co s tím, jak se k tomu postavit, co můžete dělat, co naopak nemá smysl.

více