Až naprší a uschne…

Jste smutní z toho, že vám investice do podílových fondů vydělala za poslední rok méně, než je mizerný výnos na spořicích účtech?

Jestli se nám vaše chmury podaří rozehnat, či nikoli, těžko soudit – alespoň se pokusíme nabídnout netradiční přirovnání investování k počasí – přesněji: vývoje výnosu akciového podílového fondu k vývoji teploty v Turnově. Třeba si i díky tomu zachováte chladnou hlavu a v dlouhodobé investici setrváte.

Průměrných 7,7°C Ani zima, ani teplo, průměrná roční teplota v Turnově činí dle Českého statistického úřadu 7,7°C. Po odečtení nákladů na správu podílového fondu lze cca 7,7% p.a. u akciového fondu v průměru očekávat. Na delším horizontu se roční průměry teploty pohybují někde mezi 5,5 – 9°C, totéž platí o akciových podílových fondech – v tomto rozmezí se pohybují desetileté průměry. Jeden rok investování se tak chová podobně jako jeden měsíc, co se počasí týká.

Výkyvy. Asi vás nepřekvapí, když v jednom ze zimních dnů naměříte -20°C. Podobně očekávatelných může být +35°C někdy v létě. A zatímco v zimě budeme často pod nulou, v létě zase stejně často nad 20°C. To nás nepřekvapí. A celkem s jistotou víme, že po těch studenějších měsících přijdou opět ty teplejší a naopak. S investováním je to naprosto stejné, jen nemůžeme počítat s takovou železnou pravidelností jako u ročních dob.

Investiční horizont. Často se nás klienti ptají – máte teď nějakou výhodnou investici? Asi jsou zklamaní, když se jich začneme vyptávat na jejich cíle, kdy budou kolik na co potřebovat, jaké mají závazky a majetek a jaké postoje k riziku a zkušenosti s investováním. Bez znalosti všeho zmíněného ale totiž žádná zaručeně výhodná investice doporučit nelze. Konzervativní klient by totiž u investice s cílovým sedmiprocentním ročním výnosem po sebemenším propadu v průběhu investice zpanikařil a ne, že by neměl oněch 7% p.a., ale zrealizoval by ztrátu. Výnosné investice s sebou buď nesou svá rizika nebo vyžadují svůj čas. A jsme zpět u počasí. Pokud je naším cílem lyžovačka, nebudeme ji plánovat v srpnu na Kozákově. Pokud koupačka, nepůjdu v lednu do Dolánek. A když ano, bude to dost velký odvaz s možnými následky. Je důležité vědět, kdy budu chtít z investice vystupovat a i tomu uzpůsobím investiční rozhodování. A nemusí být nijak složité – v tomto zjednodušeném případě mohu Kozákov vyměnit za ledovec a Dolánky za Thajsko nebo leden za srpen a naopak.

A ještě jeden příměr. Správné chování investora lze přirovnat k oblékání. Od léta k podzimu, kdy teploty klesají, přidáváme postupně teplejší a teplejší oblečení – jako poučení investoři při poklesu nakupujeme více a více levnějších podílových listů. Po zimě naopak „hmota“ oblečení ubývá. A zatímco v případě oblečení budeme na kolemjdoucího v kožichu koukat v létě s podivem, mnohem raději vstupujeme na rostoucí (a často už přehřátý) trh s novou investicí a zdráháme se nakupovat při razantnějším poklesu. A střídají se pak u nás dvě nadbytečné emoce – euforie a panika. Přehřátí a mráz. Výkyvům se nevyhneme, nemusíme je alespoň tolik prožívat.

Závěr? Přece kvůli jednomu měsíci, ve kterém je průměrná teplota 1°C, nebudeme tvrdit, že je zima celý rok. Hodnotit průměrný výnos dynamičtějšího portfolia podílových fondů má smysl na výrazně delších časových horizontech…

2.4.2018

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

1.5.2023 Ani koruna od pojišťovny!

Syn ředitele finančně-poradenské pobočky nedostal od pojišťovny ani korunu! Tak takto nějak by mohl titulek v bulváru vypadat. Ne, důvodem není, že by pojišťovna odmítla plnit. Co se tedy opravdu skrývá za tímto skandálem? Pojďme otevřít jedno z nejkontroverznějších témat z oblasti pojištění - co s drobnými úrazy?

více