Ani koruna od pojišťovny!

Syn ředitele finančně-poradenské pobočky nedostal od pojišťovny ani korunu! Tak takto nějak by mohl titulek v bulváru vypadat. Ne, důvodem není, že by pojišťovna odmítla plnit. Co se tedy opravdu skrývá za tímto skandálem? Pojďme otevřít jedno z nejkontroverznějších témat z oblasti pojištění - co s drobnými úrazy?

Jsou pro nás vším, záleží nám na tom, aby prožili co nejšťastnější život a trápí nás, když trpí. Řeč je o našich dětech.

Klienti za námi v naprosté většině případů kromě potřeby dětem něco dopřát přicházejí s požadavkem pojistit drobné úrazy svých dětí. A odcházejí od nás kromě pravidelné investice se smlouvou, která u jejich dětí řeší jen ty opravdu vážné průšvihy.

Co jsou to drobné úrazy, co je to pojištění denních dávek při léčení úrazu nebo doby nezbytného léčení úrazu a proč to nedoporučujeme řešit?

Drobné úrazy. Drobnými úrazy se myslí jakýkoli úraz (nahodilý děj, jehož následkem je poranění), který nezanechá trvalé následky. Typicky tedy nekomplikovaná zlomenina, řezná / tržná rána, vymknutí apod. Tedy něco hodně nepříjemného – pro naši pohodu. Už méně nepříjemného pro naši peněženku.

Tabulky vs. komplikace. Pojištění drobných úrazů má několik nešvarů – jedním z nich je existence oceňovacích tabulek, které neberou v potaz skutečný průběh léčení úrazu – podle tabulek vám vyjde, že doba léčení je 21 dnů a basta. Pokud se objeví komplikace, pojišťovna plnění nenavýší.

Více pojistných událostí – výpověď. Nezkoušejte si z pojištění drobných úrazů dělat sportku – pojišťovna může po jakékoli pojistné události toto připojištění vypovědět – pokud tedy na pojišťovnu půjdete podruhé, potřetí, je velmi pravděpodobné, že k výpovědi dojde.

Opravdu se vám nevyplatí. Pojištění drobných úrazů je populární, protože se logicky drobné úrazy dějí častěji než ty vážné – jenže pravděpodobnost toho, že se něco stane, to už pojišťovna dávno zahrnula do ceny takové pojistky. Nehledě na to, že s řešením těchto pojistných událostí má obrovskou administrativní zátěž – a i to musí do ceny tohoto rizika promítnout. Nemluvě o množství pojistných podvodů.

Pracovní neschopnost. U dospělého může samozřejmě úraz vést k neschopnosti vykonávat svou práci – na to ale přesně myslí pojištění pracovní neschopnosti – tedy v okamžiku, kdy opravdu nemůžete se zlomenou rukou do práce, tak za každý den (typicky po 28 dnech nebo i déle dle nastavení smlouvy) dostáváte denní dávku, která může výpadek příjmu dorovnat. U dětí je pak ekvivalentem „ošetřovné“ – pojišťovna po dobu, kdy s dítětem musí být jeho rodič doma nebo třeba v nemocnici, vyplácí denní odškodné.

Provize navíc. Možná vás to napadlo samotné – proč vás odrazujeme od sjednání pojištění drobných úrazů, vždyť to přeci znamená pro zprostředkovatele takového pojištění vyšší provizi! Máte pravdu, sami ale své děti nemáme na toto riziko pojištěné. Zkrátka – opravdu to nedává smysl, ani kdybyste nám za to platili…

A jak tedy pojištění dětí podle nás má vypadat? Ideálně pojistné krytí až do 65 let věku, z rizik především invalidita (snížená soběstačnost), trvalé následky úrazu a závažná onemocnění, případně i ošetřovné. Pojištění invalidity klidně na 6 mil. Kč a pokud klesající, pak nikoli lineárně, ale dle úroku alespoň 3 % p.a. (je potřeba na tak dlouhém horizontu kalkulovat s inflací a ideálně i s růstem mezd). Taková pojistka vás vyjde na pár stovek a svému dítěti zajistíte velmi kvalitní krytí, které si jednou v dospělosti bude moci převzít a neplatit za něj násobně více….

Chcete větší detail? Rádi to s vámi probereme, klikněte na „CHCI KONZULTACI ZDARMA“ a pozvěte se k nám na náměstí v Turnově na výbornou kávu! Jsme tu pro vás!

1.5.2023

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více