Pasivně aktivní investice
Aktivita samotného investora často přináší více škody než užitku - trh nelze časovat (dopředu nevíme, který okamžik je ten nejvyšší nebo nejnižší), velmi často tak investor opouští trh ve špatný okamžik a vrací se v ještě horší. I při investování často platí „méně je více“ – neplatí to ovšem na všech třech úrovních, které je potřeba vnímat.První úrovní je profesionální správce – portfolio manažer podílového fondu – od něj právem očekáváme, že v případě akciového fondu včas koupí nebo prodá akcii té či oné společnosti – ať už na základě jejích výsledků, chování její konkurence, regulace trhu, na kterém působí, očekávaných zisků nebo ztrát a spousty dalších okolností, na které nemůžete mít čas ani know-how, pro portfolio manažera je to ovšem každodenním chlebem, náplní jeho práce.
Druhou úrovní je investiční/finanční poradce – jeho aktivita by už měla být střídmější – sleduje portfolio manažera, jak se mu daří v rámci „konkurence“ a jednou za čas (třeba jednou za dva roky) může navrhnout změnu. Může lehce nadvážit např. hodnotové akcie nad růstovými nebo naopak, Evropu nad Amerikou, může doporučit zajištění do koruny apod. Mnohem důležitější změna (a impuls od poradce) přichází s blížícím se koncem investičního horizontu – na horizontech nad 10, 15 let mohou být portfolia velmi dynamická, pod 10 let je pak na místě postupné dobržďování – klidně na roční bázi. Přílišná aktivita je obecně na škodu – ať už z pohledu vstupních/výstupních poplatků, tak z pohledu případného dodaňování výnosů – výnosy jsou osvobozeny od daně z příjmů, pokud investici držíte déle než tři roky.
Třetí úrovní je sám investor – tedy vy. Máme rádi klienty, kteří se zajímají. Přesto přese všechno doporučujeme vývoj investice vůbec nesledovat. Proč? Portfolia nastavujeme strategicky, tak, aby maximálně vyhladily investiční riziko, aby vás co nejbezpečnější cestou dovedly k vašim cílům. Tak, abyste nemuseli sázet na spekulace, které nemusejí vyjít. Sledování průběhu investice přináší dvě fáze, které se střídají a jedna je zbytečnější než druhá – fáze přehnané euforie, když se trhům daří (jako poslední dva roky), a fáze zbytečné paniky, když přijdou poklesy (jako v roce 2000-2001 nebo 2007-2009). Emoce pak dokážou napáchat mnohem více škod, než nějaký poplatek navíc nebo než výběr „špatného“ (např. ve smyslu horší výkonnosti oproti konkurenci) fondu.
I proto tu jsme pro vás, abychom vás krotili jak v přehnané euforii, tak vás ochránili před obavami z vývoje při poklesech. A naopak ukázali vám v takovém poklesu leckdy zcela výjimečnou příležitost.
25.1.2022