Jak úspěšně krotit dopady inflace?

Inflace tu byla, je a bude. Nemusí se nám zrovna líbit, pramálo ale s její výší naděláme. Dokonce ani nástroje České národní banky nedokážou s její výší zatočit dostatečně rychle. Co ovšem můžeme a dokážeme – někde dopady vyšší inflace zmírnit a někde ji dokonce i využít ve svůj prospěch. Kde nelze dělat nic, to pak můžeme s celkem klidným svědomím přijmout jako fakt.

Krátkodobé rezervy.
Začneme pěkně zostra – ještě nedávno nevídané úročení na spořicích účtech, tedy přes 2 % p.a., nám najednou připadá i tak dost bídné – při inflaci nad 5 % p.a. víme celkem jistě, že naše rezervy ztrácejí na hodnotě paradoxně více, než tomu bylo v dobách úročení 0,5 % p.a. Co s tím? Pokud jde opravdu o prostředky, které si držíme jako krátkodobou pohotovostní rezervu, nemá smysl nic vymýšlet a nezbývá než se spokojit s úročením na spořicím účtu – abyste totiž dosáhli výnosu nad 5% p.a., museli byste podstoupit neúměrné riziko a v momentě, kdy by bylo potřeba do rezervy sáhnout, byste také mohli realizovat výraznou ztrátu.

Dlouhodobé rezervy.
To je už veselejší – inflaci úspěšně a dlouhodobě překonávají majetkové investice – může to být investiční nemovitost nebo např. akcie. Pokud ovšem nejste realitní mágové nebo investiční analytici a pokud nechcete svůj volný čas zasvětit vzdělávání se nebo starosti o vaši investici, svěřte to profíkům. Co se investičních nemovitostí (např. byt na pronájem) týká, dlouhodobé nájmy nedrží krok s růstem cen nemovitostí, vnitřní výnos takové investice pak není žádná sláva. A přibydou k tomu radosti a strasti majitele nemovitosti… Řešením může být nemovitostní fond. Co se investic do akcií týká – v široce diverzifikovaném akciovém podílovém fondu sice nedosáhnete na dlouhodobý výnos 20% p.a., ale i výnos 7-10% p.a. inflaci překoná. S klidným spaním a „hands-free“. Nakupovat konkrétní akciové tituly je totiž buď loterie, víra v něco, co nemáte pod kontrolou nebo totální ztráta volného času – abyste eliminovali rizika, že o svou investici přijdete, museli byste totiž sledovat finanční výkazy firem, jejichž akcie vlastníte, sledovat jejich konkurenci, regulaci na trhu, inovace a mnoho dalšího – to, co dělají ve svém pracovním čase dobře placení portfolio manažeři podílových fondů – mají k tomu navíc potřebné vzdělání i zkušenosti.

Majetkové pojištění.
Pokud jste v posledních pěti letech neaktualizovali své majetkové pojištění (domu, bytu, domácnosti), udělejte to. V posledních letech vzrostly hodnoty nemovitostí o vyšší desítky procent. Hrozí tak, že máte svůj majetek podpojištěný. Při totální škodě to pak může znamenat dvojí krácení pojistného plnění a na opravu mohou chybět i miliony korun – za to pár ušetřených stovek ročně opravdu nestojí.

Závazky.
Inflace vždy byla přítelem dlužníků – snižuje totiž reálnou hodnotu dluhu, de facto pomáhá s jeho splácením. I při současných sazbách hypoték kolem 4 % p.a. si půjčujeme pod hladinou inflace, úroky tak za nás platí „čas“. Nechápejte to ale, prosím, tak, že byste teď měli vyrazit a napůjčovat si, co jen půjde. Stále platí, že chytrým dluhem je pouze úvěr na vlastní (případně investiční) bydlení, může jím být úvěr na studium nebo na zajištění lepších pracovních podmínek (auto, investiční podnikatelský úvěr) pro schopnost vydělávat více peněz. Rozhodně ne úvěr na vánoční dárky nebo na ulití peněz na spořicí účet.

Státní proti-inflační dluhopis.
Nebyl to nikdy vhodný nástroj pro pohotovostní rezervu (k penězům je možné se dostat vždy až po roce a pak zase celý rok nikoli), nebyl ani vhodnou alternativou k dlouhodobějším investicím (které dlouhodobě inflaci překonávají). Býval skvělým konzervativním doplňkem portfolia – šestiletý proti-inflační dluhopis Republiky, který vydává Ministerstvo financí, který přinášel každý rok (nedaněný) výnos ve výši vyhlášené inflace. Aktuálně je jeho vydávání pozastaveno, Ministerstvo financí chce vyhodnotit tento projekt v souvislosti s potřebou financování státního dluhu. Pravdou je, že při inflaci 5-8% je to pro státní kasu holý nesmysl.

Psáno pro měsíčník Turnovsko

18.12.2021

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více