Jak na vichřici

Letošní říjen je jako ze škatulky. Vzpomeňme však na ten loňský, který s sebou přinesl vichřici, jež jsme tu dlouho neměli. I na Turnovsku způsobila mnoho škod. Navíc, současně s ní byl vyhlášen i druhý povodňový stupeň. Živelným katastrofám těžko zabráníme, jak ale alespoň zmírnit jejich dopady? Jak se správně pojistit?

Typy živlů.   Živelné katastrofy patří k základním rizikům, která by měla být ve všech majetkových smlouvách nemovitostí zahrnuta. Mezi základní přírodní živly patří požár, blesk, vichřice, krupobití, pád stromů, stožárů nebo jiných věcí, sesuv nebo zřícení laviny, sesuv půdy, zřícení skal nebo zemin, tíha sněhu a námrazy, U pojištění proti „velké vodě“ je nutné rozlišovat pojmy povodeň a záplava, kdy povodeň vzniká rozvodněním vodního toku (potok, řeka), záplava vzniká například při zaplavení vodou z polí či přívalovým deštěm. V případě povodně je potřeba posoudit, do jaké míry v daném místě riziko skutečně hrozí. A naopak, pokud stojí nemovitosti například v blízkosti vodních toků, mohou být na toto riziko nepojistitelné.

Sjednání pojištění.   Mějte připraveno zadání, ve kterém by nemělo chybět:

–           metry čtvereční zastavěné plochy domu, případně podlahová výměra bytu

–           přesné místo pojištění

–           u nemovitosti počet pater, kolik z toho je obytných, zda je nemovitost podsklepena, typ střechy, zda je podkroví a zda je obýváno

–           zda chcete pojistit vedlejší stavby

–           jaká rizika mimo základních v místě pojištění hrozí

–           kolikrát bylo dané místo poškozeno povodní či záplavou

Na co si dát pozor?   Klíčové je správně určit hodnotu majetku – aby nehrozilo podpojištění nebo nebyl majetek naopak pojištěn na příliš vysokou částku. Nemovitost je pak třeba pojišťovat na novou cenu (tedy na takovou, za kterou by bylo možné v daném čas a místě nemovitost znovu postavit – dům nebo pořídit – byt). Neopomeňte pojistit všechna vážná rizika, která mohou majetek ohrozit. A nepřehlédněte výluky z pojištění.

Výluky.   Veškeré výluky jsou vždy uvedeny v pojistných podmínkách dané pojišťovny. I živly nají v pojistných podmínkách svou přesnou definici a běda pokud se do ní netrefíte. Při vichřici pojišťovna plnit bude, při silném větru nikoli. Ve výlukách může být vystoupnutí vody z kanalizačního potrubí. Smůlu budete mít v případě válečné události, teroristického útoku nebo působením jaderné energie.

Cena pojištění.   Cenu ovlivňuje několik důležitých parametrů – typ nemovitosti (dům, chalupa, byt), lokalita, hodnota dané nemovitosti nebo domácnosti. Základní krytí stojí v průměru jednotky tisíc korun ročně. Čím rizikovější oblast, tím je pojištění pro danou lokalitu dražší. To platí například pro rizika povodně a záplavy, ale i pro rizika odcizení a vandalismu. V takovém případě existují místa, která jsou dokonce pro danou oblast nepojistitelná. Cena se může lišit v řádech stovek korun měsíčně.

Co dělat při pojistné události?   Záleží na typu pojistné události. V případě živelných rizik událost zdokumentujte (nafoťte), nahláste (ideálně online nebo telefonicky), poté již komunikujete přímo s likvidátorem, který si případně vše potřebné k likvidaci vyžádá. U rizika odcizení a vandalismu bude likvidátorem vyžadován navíc protokol od policie České republiky.

Nejčastější chyby.   Chybou je hlášení pojistné události s velkým opožděním, měli byste ji totiž nahlásit bez zbytečného odkladu. Často pojištěný nahlásí pojistnou událost – riziko, které nemá ve smlouvě pojištěné. Dohadování se s pojišťovnou můžete předejít i tím, že budete mít fotodokumentaci i před pojistnou událostí – ideálně vše nafocené už při sjednávání pojištění, doklady (faktury) apod.

Chcete správně ochránit Váš majetek? Nechcete pobíhat od jedné pojišťovny ke druhé? Zavítejte k nám, na Partners market Turnov na nám. Českého ráje, na jedno místo, které je tu pro Vás –  s bezplatným poradenstvím a každoročním servisem.

12.10.2018

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

17.3.2024 Jak na DIP?

Tak předně – nejde o omáčku k chipsům. Nejde dokonce ani o žádný nový investiční produkt. On to totiž vlastně vůbec produkt není. „Dlouhodobý investiční produkt“ je jen jakási schránka, do které jde zabalit mnoho různých (již existujících) investičních a bankovních nástrojů. Jde jen o příznak, že si investor chce uplatňovat daňové odpočty a na oplátku prostředky nevybere dříve než na svůj důchod.

více