8 nejčastějších mýtů v osobních financích

Z dětských představ, že se peníze rodí v bankomatech, umíme celkem rychle vyrůst. Dokážeme i celkem brzy vyhodnotit důsledky situace, když nám během měsíce z účtu odejde více peněz, než přijde. Pojmy jako RPSN se už dostaly do učebních osnov. Sebegramotnější ale finančně budeme, řídíme se často více emocemi než rozumem, přetrvávají v nás určité vzorce chování, a těžko se zbavujeme zaběhlých schémat, ve kterých jsme byli vychováváni nebo kterými jsme obklopeni. Ty nejčastější mýty se pokusíme rozbourat na následujících řádcích.

Železnou rezervu mám na své kreditní kartě   Je na ní dokonce naše jméno, ano, je naše – kreditní karta, kus plastu, ale nic víc. Každá jedna koruna, kterou z ní vytáhneme, znamená dluh vůči finanční instituci, která nám úvěrový rámec na kreditní kartě poskytla. Může pomoci překlenout krátké období do výplaty a tedy uhrazení dlužné částky inkasem, ale je nebezpečným sluhou. Vlastní peníze na vlastním účtu poslouží stejně dobře a nemusí nás stresovat, že bychom je měli vracet, jen si rezervu z dalších výplat postupně doplníme. A bez zbytečných úroků.

 Investování je jen pro bohaté   Skoro naopak. Ten, kdo je bohatý, nepotřebuje vysoké výnosy, spokojí se často s uchováním hodnoty své investice. Ten, kdo má nějaký cíl nebo sen, co si pořídit nebo se třeba zabezpečit na důchod, ten by měl investovat, ať je bohatý nebo ne. Dnes lze navíc zcela běžně investovat už od pětiset korun měsíčně do dostatečně diverzifikovaných portfolií. Investice je tak svým způsobem formou spoření – s očekáváním vyššího výnosu, za cenu vyššího rizika, totiž rizika kolísání hodnoty investice. Nebo za cenu delšího investičního horizontu, který výkyvy pohltí.

 Nejjistější je investice do zlata   Ani v srpnu 2011 po deseti famózních letech růstu ceny zlata nedosáhla jeho reálná hodnota na hodnotu z roku 1980. Nevěřte tedy pohádkám o neustálém růstu. Navíc se při koupi zlata připravte na velmi vysokou marži, kterou zaplatíte, a tedy na to, že bude relativně dlouho trvat, než se vaše investice zhodnotí alespoň na výši, za kterou jste zlato nakoupili.

Pojištění je takové lepší spoření   Bylo příjemné, když nám naši rodiče slavnostně předali to naše sdružené pojištění mládeže s naspořenými penězi. A tolik pojišťováků nám tvrdilo, jak je skvělé spořit v životním pojištění. Ouha, není. Má jednu výhodu, nutí vás peníze si odkládat, z pohledu nákladů je to ale jeden z nejhorších způsobů, jak rezervy vytvářet. Pojištění má krýt rizika, na které nemáme dostatečnou rezervu.

Hlavně pojistit děti   Je to zodpovědnost rodiče nebo nedůvěra v jejich šikovnost? Co nás nutí k uzavření pojištění na dítě? Tedy kromě pojišťováka v porodnici? Pokud je to strach, že přijdeme o to nejcennější, co máme, pak ale přeci žádné peníze na světě případnou ztrátu nevyrovnají. Anebo si možná podvědomě děláme z pojištění sportku – „pojďme měsíčně pár stovek sázet a ten náš malý šikula jednou za čas něco vydělá a pojišťovnu trošku podojíme“. Pokud ten, kdo do rodinného rozpočtu peníze nosí, jste vy, pojistěte hlavně sami sebe…

Půjčit si co nejmíň a na co nejkratší dobu – to se vyplatí   Toto je zcela přirozený návyk, který asi neodstraníme nikdy – logicky nechceme dlužit a pokud, tak co nejméně. Často to ale vede k situacím, kdy nezbydou rezervy a při sebemenším výpadku příjmu sice máme nižší dluh, ale není ho z čeho splácet. A taky samozřejmě nechceme dlužit až do důchodu, snažíme se tak nastavit splatnost takovou, abychom ještě splátky z příjmu utáhli. Ale opět – příjem se sníží a problém je na světě.

Moje nemovitost je moje největší investice   Může být, ale pravděpodobně není. Pokud jste pořídili nemovitost, ve které bydlíte a ve které „chcete zemřít“, bude pro vás navždy pasivem, které bude tahat peníze z vašich kapes. Pokud ale na stará kolena dům prodáte nebo pronajmete a půjdete do menšího bytu, pak v jistém slova smyslu lze váš dům nebo byt považovat za investici. Nakonec, i když prodávat nebo pronajímat nebudete, tak alespoň nebudete muset platit nájem.

Všichni poradci jsou stejní vykukové   Předsudky… Budeme se kolem nich motat ještě hodně dlouho. A je vlastně jedno, jestli se týkají finančního poradce, realitního makléře nebo nutričního specialisty. Zeptejte se schválně svých přátel, jakou mají zkušenost s finančním poradcem. Statisticky minimálně jeden z deseti bude se svým poradcem spokojený – není to mnoho, ale je to taková vlaštovka naděje, že i obor finančního poradenství bude do budoucna generovat více profíků a předsudky postupně vymizí…

Chcete se o financích bavit na rovinu, bez mýtů a předsudků? Zastavte se u nás na kávu, Partners market Turnov na nám. Českého ráje je tu pro Vás. Případně stačí zavolat nebo jen napsat SMS na číslo 606 327 852.

20.12.2018

Chci konzultaci zdarma

Další články

16.1.2023 Varování Ministerstva investic – investování na vlastní pěst může přijít draho!

Někde jste slyšeli, že byste měli investovat a že byste neměli platit zbytečné poplatky. V uších vám stále zní "É-Té-eF". Vyrážíte na internet a hledáte, jakou cestou se vydat.

více

28.6.2024 Nepřicházejte o peníze od státu!

O změnách v penzijním spoření jsme informovali už na podzim minulého roku. Většina změn začne platit nyní, od 1. července. Pojďme se tedy podívat podrobněji, co se mění – tak, abyste ideálně využili subvencí od státu na maximum a hlavně o nic nepřišli – smlouvy s příspěvky pod 500,- Kč a účastníci v důchodovém věku totiž zcela o státní příspěvky přijdou!

více