Staňte se jedním z nás

Hledáme parťáka

Nejlepším vzděláním, kterého se nám může dostat, je pozorovat skutečné mistry v oboru při práci. Pro každého z Vás je připraven individuální studijní plán, na jehož konci budete plně připraveni pečovat o naše stálé klienty, budete připraveni na práci v našem týmu špičkových poradců. Sami poznejte, že právě vzdělání je cestou k úspěchu!

Co se to děje?

„Pane Uchytile, co se to děje? Myslíte, že nám hrozí hyperinflace? Kdy už spadnou ty nehorázné ceny nemovitostí? Co si myslíte o nákupu kryptoměn? Co zlato? Je už bublina na akciových trzích?“ Aniž bychom si hráli na věštce (křišťálovou kouli opravdu nemáme), pojďme se podívat na aktuální témata – co se událo na akciovém a realitním trhu. A částečně i na to, co lze očekávat do budoucna. Také se na dalších řádcích dozvíte, proč vám pravděpodobně nikdy nedoporučíme nákup kryptoměn nebo zlata (ve větší míře) jako investici.

Nemovitosti. Loňský rok překvapil – koroně navzdory realitní, ale i hypoteční trh rostl. Příznivé úrokové sazby, volné prostředky v domácnostech ekonomicky nezasažených vládními opatřeními a nedostatečná nabídka nemovitostí tlačily ceny nemovitostí vzhůru. Spadnou někdy? Někdy možná, v příštích měsících to ovšem nečekejte. Strach (a vlastně oprávněný) z růstu úrokových sazeb, stále nedostatečná nabídka a k tomu strach z nárůstu inflace nadále ceny potlačí vzhůru. A přijde ta vysoká inflace? O tom, že bude inflace vyšší, nemůže být pochyb, hyperinflace se ovšem neobáváme. Žádný stát nechce skončit jako Argentina nebo Turecko. Sice by tím „vyřešil“ své nemalé dluhy, dopady na měnu a nejen na ni by ale mohly být katastrofické. A centrální banky s tímto mohou a umí bojovat.

Hotovost. Pojďme od toho co nejrychleji pryč – díky nízkým sazbám ČNB jsou všechny pevně úročené vklady naprosto nezajímavé a s úročením hluboko pod inflací. Vyjma několika marketingových výstřelků se na spořicích účtech bez omezujících podmínek dostanete maximálně na 0,6% p.a. Tak to neřešte a klidně zůstaňte tam, kde máte 0,2% p.a. Přesto si ale hotovost držte – jako železnou rezervu a jako prostředky, pokud přijde příležitost.

Dluhopisy. Pokud svůj majetek teprve vytváříte a máte cílový horizont nad deset let, tak tenhle odstavec klidně skočte, dluhopisy nepotřebujete. Jejich výnos se dnes pohybuje nad inflací, dá se ale očekávat, že s růstem inflace přijde růst sazeb centrálních bank a s tím přímo související pokles výnosu dluhopisů. Bude to těžká disciplína udržet v dluhopisové části portfolia zajímavý výnos. Nikoli nemožný – o to větší potřeba mít na to profíka.

Akcie. Akciové trhy od 22. března 2020 zažívají doslova krasojízdu a vydělal na nich prakticky kdokoli, aniž by o akciích něco věděl. Do října 2020 táhly trhy technologické firmy, které celkem logicky v době lockdownů a home-officů posilovaly. Vítězství Joe Bidena a „modrá Amerika“ technologické giganty lehce přibržďuje (hrozbou, že je bude regulovat – pravděpodobně k tomu nikdy nedojde, ale sama hrozba cenu jejich akcií drží zkrátka), prostor ovšem dává zeleným technologiím a čemukoli, co je přívětivé k životnímu prostředí a trvalé udržitelnosti. I proto ESG (environmental-social-governance) strategie poráží „ty ostatní“. Je na trzích bublina? K bublině daleko, každopádně jsou v průměru akcie spíše nadhodnocené (metodikou Morningstar jsou cca 5% nad svou férovou hodnotou), což v žádném případě neznamená, že bychom do nich neměli investovat – až se jednou na férovou hodnotu nebo pod ní dostanou, mohou také stát o třetinu víc než dnes. Přesto při jednorázové investici doporučujeme takovou investici rozložit na více měsíců – pokud přijde korekce (výraznější pokles), přikoupíte díky tomu levněji.

Alternativy. Teď to bude zajímavé. A krátké. Zlato je uchovatelem hodnoty, dlouhodobě ale umí i třicet let v kuse na své hodnotě ztrácet a není investicí (nenese žádný výnos). Do 5% majetku klidně v portfoliu být může. A stejné pravidlo platí pro kryptoměny – tam zní naše doporučení mnohem jasněji – „nekupovat“. Bitcoin (nebo kterákoli jiná kryptoměna) nemá žádnou vnitřní hodnotu, nelze stanovit, jestli je levný nebo drahý a stačí, aby Elon Musk prohlásil, že je jeho těžba neekologická a cena bitcoinu spadne o 20%. Co až „své“ bitcoiny prodá?

Resumé. Každé aktivum má vedle očekávaného výnosu i svá rizika. Máme jednu obrovskou výhodu – není nutné se rozhodovat, jestli se vydat spíše cestou akciových podílových fondů nebo nemovitostí nebo dluhopisů nebo alternativ – nakonec, i nejbohatší lidé na světě (jak každoročně dokládá report světového bohatství společnosti CapGemini) diverzifikují a mají „od všeho trochu“ s tím, že největší podíl představují právě akciové podílové fondy (31%) a nejmenší všechny alternativy (10%).

 

Dává vám smysl dlouhodobě se starat o finance? Chcete pomoci vybudovat svůj majetek, případně ho ochránit před inflací? Poraďte se s profíky! Navštivte naše stránky www.partners-turnov.cz a pozvěte se na kávu nebo třeba online setkání!

16.5.2021

Další články

13.3.2022 Je váš žebřík opřený o správnou zeď?

V loňském roce jsme se stali třetí nejúspěšnější pobočkou v ČR, ze stovky poboček celkem. Předběhla nás jen jedna pražská a jedna brněnská pobočka. Do našeho vítězného prostředí letos chceme přivést až čtyři další kolegy – parťáky – obchodníky. Za čím by k nám měli přijít? Co budou konkrétně dělat? Kam směřujeme? Následující řádky budou patřit naší výjimečné pracovní příležitosti.

více

11.3.2022 Slovo má… Josef Uchytil

Další díl podcastu Slovo má.., tentokrát s naším Pepou o tématu finanční gramotnosti.

více