Staňte se jedním z nás

Hledáme parťáka

Nejlepším vzděláním, kterého se nám může dostat, je pozorovat skutečné mistry v oboru při práci. Pro každého z Vás je připraven individuální studijní plán, na jehož konci budete plně připraveni pečovat o naše stálé klienty, budete připraveni na práci v našem týmu špičkových poradců. Sami poznejte, že právě vzdělání je cestou k úspěchu!

Co se to děje?

„Pane Uchytile, co se to děje? Myslíte, že nám hrozí hyperinflace? Kdy už spadnou ty nehorázné ceny nemovitostí? Co si myslíte o nákupu kryptoměn? Co zlato? Je už bublina na akciových trzích?“ Aniž bychom si hráli na věštce (křišťálovou kouli opravdu nemáme), pojďme se podívat na aktuální témata – co se událo na akciovém a realitním trhu. A částečně i na to, co lze očekávat do budoucna. Také se na dalších řádcích dozvíte, proč vám pravděpodobně nikdy nedoporučíme nákup kryptoměn nebo zlata (ve větší míře) jako investici.

Nemovitosti. Loňský rok překvapil – koroně navzdory realitní, ale i hypoteční trh rostl. Příznivé úrokové sazby, volné prostředky v domácnostech ekonomicky nezasažených vládními opatřeními a nedostatečná nabídka nemovitostí tlačily ceny nemovitostí vzhůru. Spadnou někdy? Někdy možná, v příštích měsících to ovšem nečekejte. Strach (a vlastně oprávněný) z růstu úrokových sazeb, stále nedostatečná nabídka a k tomu strach z nárůstu inflace nadále ceny potlačí vzhůru. A přijde ta vysoká inflace? O tom, že bude inflace vyšší, nemůže být pochyb, hyperinflace se ovšem neobáváme. Žádný stát nechce skončit jako Argentina nebo Turecko. Sice by tím „vyřešil“ své nemalé dluhy, dopady na měnu a nejen na ni by ale mohly být katastrofické. A centrální banky s tímto mohou a umí bojovat.

Hotovost. Pojďme od toho co nejrychleji pryč – díky nízkým sazbám ČNB jsou všechny pevně úročené vklady naprosto nezajímavé a s úročením hluboko pod inflací. Vyjma několika marketingových výstřelků se na spořicích účtech bez omezujících podmínek dostanete maximálně na 0,6% p.a. Tak to neřešte a klidně zůstaňte tam, kde máte 0,2% p.a. Přesto si ale hotovost držte – jako železnou rezervu a jako prostředky, pokud přijde příležitost.

Dluhopisy. Pokud svůj majetek teprve vytváříte a máte cílový horizont nad deset let, tak tenhle odstavec klidně skočte, dluhopisy nepotřebujete. Jejich výnos se dnes pohybuje nad inflací, dá se ale očekávat, že s růstem inflace přijde růst sazeb centrálních bank a s tím přímo související pokles výnosu dluhopisů. Bude to těžká disciplína udržet v dluhopisové části portfolia zajímavý výnos. Nikoli nemožný – o to větší potřeba mít na to profíka.

Akcie. Akciové trhy od 22. března 2020 zažívají doslova krasojízdu a vydělal na nich prakticky kdokoli, aniž by o akciích něco věděl. Do října 2020 táhly trhy technologické firmy, které celkem logicky v době lockdownů a home-officů posilovaly. Vítězství Joe Bidena a „modrá Amerika“ technologické giganty lehce přibržďuje (hrozbou, že je bude regulovat – pravděpodobně k tomu nikdy nedojde, ale sama hrozba cenu jejich akcií drží zkrátka), prostor ovšem dává zeleným technologiím a čemukoli, co je přívětivé k životnímu prostředí a trvalé udržitelnosti. I proto ESG (environmental-social-governance) strategie poráží „ty ostatní“. Je na trzích bublina? K bublině daleko, každopádně jsou v průměru akcie spíše nadhodnocené (metodikou Morningstar jsou cca 5% nad svou férovou hodnotou), což v žádném případě neznamená, že bychom do nich neměli investovat – až se jednou na férovou hodnotu nebo pod ní dostanou, mohou také stát o třetinu víc než dnes. Přesto při jednorázové investici doporučujeme takovou investici rozložit na více měsíců – pokud přijde korekce (výraznější pokles), přikoupíte díky tomu levněji.

Alternativy. Teď to bude zajímavé. A krátké. Zlato je uchovatelem hodnoty, dlouhodobě ale umí i třicet let v kuse na své hodnotě ztrácet a není investicí (nenese žádný výnos). Do 5% majetku klidně v portfoliu být může. A stejné pravidlo platí pro kryptoměny – tam zní naše doporučení mnohem jasněji – „nekupovat“. Bitcoin (nebo kterákoli jiná kryptoměna) nemá žádnou vnitřní hodnotu, nelze stanovit, jestli je levný nebo drahý a stačí, aby Elon Musk prohlásil, že je jeho těžba neekologická a cena bitcoinu spadne o 20%. Co až „své“ bitcoiny prodá?

Resumé. Každé aktivum má vedle očekávaného výnosu i svá rizika. Máme jednu obrovskou výhodu – není nutné se rozhodovat, jestli se vydat spíše cestou akciových podílových fondů nebo nemovitostí nebo dluhopisů nebo alternativ – nakonec, i nejbohatší lidé na světě (jak každoročně dokládá report světového bohatství společnosti CapGemini) diverzifikují a mají „od všeho trochu“ s tím, že největší podíl představují právě akciové podílové fondy (31%) a nejmenší všechny alternativy (10%).

 

Dává vám smysl dlouhodobě se starat o finance? Chcete pomoci vybudovat svůj majetek, případně ho ochránit před inflací? Poraďte se s profíky! Navštivte naše stránky www.partners-turnov.cz a pozvěte se na kávu nebo třeba online setkání!

16.5.2021

Další články

6.6.2021 Očkování bez nežádoucích účinků

Na finanční negramotnost nefungují ani respirátory (natož roušky), ani social distancing, ani Remdesivir. Po dlouhých letech čekání na kolektivní imunitu jsme se proto rozhodli vyvinout vlastní očkovací látku. Látka je na světě a podobně jako třeba Pfizer je potřeba dostat ji do těla ve dvou dávkách, kdy první dávka připraví tělo na přijetí té druhé. Nechte se tedy už dnes naočkovat desaterem zbytečných chyb a omylů ve financích, kterých je třeba se vyvarovat. Zhruba za pět týdnů se můžete těšit na druhou dávku – to už bude desatero moudrých kroků ve financích.

více

4.4.2021 Stroj na peníze

Ne, nebude řeč o schodcích státních rozpočtů ani o zběsilém tisknutí peněz centrálními bankami. Dokonce ani o potřebě snížit zadluženost států vysokou inflací. Řeč bude o nás, o „běžných smrtelnících“, o našem běžném životě. Do kterého ovšem vstoupí jedna zdánlivá nevšednost. Tak se pohodlně usaďte a oddejte se příběhu, do kterého vás autor vtáhne jako hlavní postavu. Ano, tento příběh je o vás…

více